| anonim_4396 a întrebat:

Daca cumperi ceva de pe olx
second hand prin fancourier, iar produsul nu functioneaza
poti face reclamatie epeditorului?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i faci plangere penala pentru inselatorie dar este greu de dovedit ca produsul nu a functionat cand l-ai primit. Poti sa-i ceri sa-l trimita cu verificare si sa-l verifici in fata curierului, care sa ateste ca nu functioneaza si atunci sa-l refuzi.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Dar in cazul in care nu poate fi verificat daca este functional la deschiderea coletului?
si constatarea sa se faca dupa ce ajungi acasa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci o sa fie cuvantul tau impotriva cuvantului lui si ramai cu paguba.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, mersi mult

| Deliiiia a răspuns:

Buna, prin olx ar trebui mereu trimis cu verificare. In cazul in care doresti sa te risti si sa il iei fara verificare, cere curierului sa astept sa-l deschizi pentru ca in cazul in care e defect el sa fie martor si sa urmezi procedurile legale.

| Annamaria21 a răspuns:

Nu, pentru ca nu cumperi cu factura, gen din magazin, doar sa ai noroc si sa fie omul acela bun si sa iti returneze banii