| SporeBox a întrebat:

Salut TPU! Daca vreau sa ma angajez in vara cam cat as putea castiga, aproximativ, pe luna (o sa am aproape 16 ani)? As fi dispus sa lucrez si 6 ore pe zi daca asta inseamna ca as putea castiga mai mult.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil sub minimul pe economie asta daca se complica cineva sa angajeze minori de 15 ani.

| raMLesS a răspuns:

O sa muncesti PANA SI 6 ore pe zi? laughing rolling on the floor buna gluma, ai uitat ca traiesti in Romania, muncesti cel putin 10 ore, la varsta asta va exploateaza angajatorii in ultimul hal.
Mare prostie am facut ca m-am angajat o vara cand eram de varsta ta, munceam cred ca si 14 ore pe zi.
Acum vezi cum faci, daca ai bulan, s-ar putea sa gasesti cu 6 ore, dar o sa va tina si peste program.
Salariul variaza, castigi cat iti da ala, poti lua 15-16... dar nu mai mult de 20.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Programul de munca normal la un loc de munca este de 8 ore pe zi pentru a avea asigurat minimul pe economie.
La 6 ore pe zi vei castiga mai putin decat minimul pe economie.
Exista si program de 4 ore pe zi (jumatate de norma) evident cu veniturile si mai mici.

| InOrOut a răspuns:

La ce te pricepi? In ce domeniu vrei sa lucrezi?