| iwantananswer a întrebat:

Salut TPU,daca vrei card trebuie sa ai cont bancar,sau ce este card de debit sau card de credit ce este paypal-ul, poate sa ma lamureasca si pe mine cineva?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Cardul de debit- este ca un portofel dar banii iti sunt pe card- cand vrei un astfel de card iti faci cont la o banca pentru cardul de debit de care vrei: Visa, Visa Electon, Mastercard etc apoi astepti cateva zile pana va fi gata(vor lua ei legatura cu tine) apoi iti alimentezi cardul de debit la un bancomat sau direct la banca unde ti-ai facut cardul. Suma pusa pe un astfel de card nu poate depasi aproximativ 5 mii euro! ( poti face card de debit si pe net, la banca vei merge doar sa-ti ridici cardul)
Cardul de credit- Iti deschizi un cont la o banca unde vei putea pune oricati bani in acel cont. Daca doresti, pe acel cont banca iti elibereaza un card de credit.
Paypal- este un site unde facandu-ti cont si atasand un card de debit sau credit la acel cont poti face cumparaturi online in toata lumea si binenteles cu o siguranta sporita! Deci sansele sa fi furat sunt mai mici cu paypal!
Pe scurt ti-am zis toata povestea. Detalii pentru fiecare sunt foarte multe pe care nici eu nu le stiu pe toate dar sunt sigur ca daca cauti pe net vei gasi! Bafta!

| iwantananswer explică (pentru lpavel):

Multumesc mult

| lpavel a răspuns (pentru iwantananswer):

Cu placere! happy

3 răspunsuri:
| user1533473696232 a răspuns:

Cand iti faci card bancar -automat ti se deschide si cont. Exista conturi bancare pentru diferite intrebuinatari-depozite, simplu.
Paypal-ul--cu toate ca toti spun ca este cel mai sigur mod online-poti foarte simplu sa-ti faci un cont de paypal de pe numele altcuiva si sa adaugi un card personal pe numele tau.Paypalul are diferite intrebuinatari in mediul online de la platirea unor servicii pana la cumpararea de produse pe magazine online ca ebay