| Manolache_Vlad_1999 a întrebat:

De ceva timp ma tot pasioneaza o afacere,dar doar ca intrebare,ca n-am bani pentru investitii...
Un dezvoltator imobiliar care finalizeaza un ansamblu de vile si le si vinde pe toate, ce profit poate sa-si ia, care sa-i ramana lui in buzunar?
Sa spunem ca valoreaza 2 milioane de euro tot ansamblul si l-a vandut...am impresia ca nu ramane cu toti banii, clar.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca nu ramane cu toti banii, nu are cum, deoarece trebuie sa plateasca pamantul, constructiile facute, autorizarile, dobanzile bancare la banii imprumutati samd.
Probabil ca ii raman intre 20 si 40% (400-800 mii euro), daca este norocos sa vanda la un pret foarte bun.
Din banii astia de profit, trebuie sa plateasca taxe la stat pentru ei, ramanand in final cu jumatate din suma.

| Manolache_Vlad_1999 explică (pentru Violleta2022):

La legile fiscale din ziua de azi, nici asta nu va mai fi o afacere profitabila.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intro societate profitul nu se baga in buzunar. Se reinvesteste in principiu

| Bondarel99 a răspuns:

Iti dai seama ca ii ramane destui bani ca sa merite tot stresul si timpul dar de unde iei banii pentru investitie? Se presupune ca un dezvoltator din asta are o anumita baza financiara, o baza de cunostinte in momentul in care incepe sa faca proiectul. Se imprumuta ca nu cred ca toti au 2 milioane de euro dar nu pornesc chiar de la 0. Nu e asa simplu cum pare sa faci un proiect atat de mare si scump.
Daca faci rost de un teren mai in Bucuresti, nu prin comunele alea apropiate, le poti vinde si mai scump.

| Manolache_Vlad_1999 explică:

La legile fiscale din ziua de azi, nici asta nu va mai fi considerata o afacere profitabila.