| Anoniq a întrebat:

de ceva vreme am inceput să creez logo-uri pentru fiverr (practic vând logo-uri), Youtube și altele, așa că aș vrea să îmi inregistrez marca proprie daca înțelegeți la ce ma refer, pentru că sunt mulți profitori și aș vrea să imi protejez munca daca ma înțelegeți, cum as putea să imi "înregistrez" marca pentru drepturi de autor? Vreau sa menționez că sunt minor, am 15 ani (fără răspunsuri inutile)

2 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Cred ca trebuie sa-ti faci firma, sau PFA, sau sa cauti sa te documentezi despre drepturile de autor, cum se incaseaza venituri din drepturi de autor, ceva cu simbolurile area cu C Sau T, care indica tuturor ca pe logo sunt drepturi de autor si nu au voie sa le preia, ca e marca protejata. Cauta pe google ceva despre marci, brevete... o sa-ti apara legislatia

| CristiMihai23 a răspuns:

Gasesti raspuns foarte usor pe Google. Ai nevoie de aprox. 1000 de lei, o poti face si singur dar cel mai sigur e sa contactezi o agentie. Totul pe numele unuia dintre parintii tai.