| Adriaw48 a întrebat:

Salut,TPU!
De curând am început un nou job.Mai exact la o benzinărie.
Nu este asa renumită pentru ca se gaseste doar la mine in oras...in fine..Nu este cu auto-servire si trebuie să alimentez eu masinile si sa iau banii de afara.Nu am mai lucrat cu banii, de multe ori ma pierd cand este sa dau restul la client si cer ajutorul unui coleg... Ceva sfaturi de la cei care lucrează cu banii? Dau funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| bmerry a răspuns:

Dacă spre exemplu cineva alimentează de 89 de lei și îți oferă 100 de lei, pentru a putea rezolva mai ușor (sa nu stai sa calculezi cât e 100-89), începi sa numeri de la 89 și te opresti la 100. Adică 89 - ii dai un leu - 90 - ii dai 10 lei - 100.
Sper ca înțelegi la ce ma refer. Spor!

| Adriaw48 explică (pentru bmerry):

E mult mai bine asa...Eu face am.in minte calcule..ms mult

1 răspuns: