| beniamin1994 a întrebat:

Deci vreau sa vand un Nokia 5800 si am gasit un cumparator! Acesta vrea sa imi trimita banii pe card, iar eu sa ii trimit telefonul prin posta! Dar daca il trimit asa e adevarat ca platesc eu posta?

Răspuns Câştigător
| mihaelutzamy a răspuns:

Uita-te pe site-ul oficial al Postei romane, exista un calculator.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plata transportului depinde de intelegerea cu cumparatorul. Poti sa te intelegi sa-l plateasca el si atunci sa-ti puna pe card o suma in care sa fie cuprinsa atat valoarea telefonului cat si taxa postala.

| beniamin1994 explică (pentru Ioandelasal):

Si stii cat ma costa sa trimit un colet sub 1 kg?

| mihaelutzamy a răspuns (pentru beniamin1994):

Uita-te pe site-ul oficial al Postei romane, exista un calculator.

| RS4 a răspuns:

Nu asa se face! se trimite un colet cu ramburs prin posta romana sau curier rapid! el cand ridica coletul sa plateasca cat vrei tu pe telefon + transportul! da, daca trimiti prin posta romana platesti tu transportul dar ii pui 10 ron in plus, ca atunci cand ridica coletul sa fie achitat si transportul tot de cumparator! ca sa faci cum a zis el, trebuie sa pui telefonul colet fara ramburs, adica sa platesti doar transportul si el pe baza buletinului sa ridice coletul! dar, in cazul asta, esti sigur ca dupa ce ridica coletul iti va trimite banii pe cardul tau? eu zic ca miroase a teapa! ai grija! doar daca iti trimite el banii pe card inainte, asa da! bafta!

| beniamin1994 explică (pentru RS4):

Inca nu am facut nimic! Dar el trimite banii si acum daca ii zic! si eu ii trimit luni telefonul!

| Predator30 a răspuns:

Pai nu stiu ce ai vorbit cu cumparatorul daca tu specificai in anunt ca nu platesti trasportul atunci nu trebuia sa platesti asa cred ca trebuie sa platesti...

| mihaelutzamy a răspuns:

Depinde,vorbeste cu el, poate plati el daca vrea