| MocanuLeonardo a întrebat:

Salut TPU.
Îmi poate explica cineva ce sunt acțiunile sau bursa? Puteți să-mi explicați mai "băbește"?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Mai babeste zici? Companiile daca ai auzit, vazut, stiut, nu au doara un singur proprietar, multe au si actionari, adica mai multi proprietari.
Fiecare companie fctie de ce profituri fac, is listate la bursa, adica facute public, uite compnia X face, drege, bla bla.si fiecare au un pret fctie de ce profituri fac.

De ce au mai multi proprietari? Pt ca la un mom dat nu sau putut sustine singuri, nu aveau malai, asa ca au vindut bucatele din companie pe bani, acei bani iau ajutat sa mearga inainte. Apoi cand au facut profit, a dat si ceva, sau cit a fost contractul intre ei, deci au dat si celor care au cumparat bucatele, adica acele actiuni, asa se numesc, iar detinatori se numesc actionari, adica tu ai o mica parte, esti proprietar pe o mica parte din acea companie.

Exista un contract, spune daca se face profit, iti da nu stiu cit si tie, sau daca nu fac. nu-ti da nimic si ce mai se spune acolo.

Cu cit o companie face profit mai mare cu atit pretulm valoarea ei creste, deci o bucatica din acea companie costa multi bani, acele actiuni.
Uneori pot sa o dea in bara, caz in care pretul scade f mult, unia cu bani cumpara f multe actiuni la pretul ala mic, adica bucatele din acea companie si poate deveni majoritar acolo, deci poate conduce acea companie, poate sa o faca sa fie iar profitabila, apoi sa o vinda, ori sasi vinda actiunile, adica bucatile lui alotora cu f multi bani.

Cu alte cuvinte se fac bani asa fara sa faci nimic laughing doara cumperi si vinzi bucatele din firme.
Bursa este locul care afiseaza fiecare companie si unde se vind acele companii, sau bucati din ele, ori unde se fac preturile, unde se arata cit de valoaroasa este fiecare companie, ceva gen cum este la piata de legume laughing

| MocanuLeonardo explică (pentru relian):

Mulțumesc, foarte bine explicat!

3 răspunsuri:
| ponturi a răspuns:

O companie mare scoate niste actiuni la bursa, utilizatorii cumpara actiuni si lunar sau anual primesc dividente. sunt aplicatii cu care poti cumpara actiuni de 1 dolari, 5 sau de cat vrei.
De exemplu cum ar fi trading 212