| Tudor_Adrian_1998 a întrebat:

Imi puteti da o idee cum as putea face un credit cu contract de munca pe 3 luni? As vrea o suma de 7.000-10.000 lei pe 36-60 luni, am contract pe perioada determinata imi face din 3 in 3 luni. La o banca mare stiu ca nu am sanse, la ce EFIN-uri as putea sa fac un credit pe perioada lunga sau daca pot la provident sa achit maxim 400-500 lei am 1.300 lei net. Astept raspunsuri, multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o banca din lumie nu-ti va acorda credit daca nu ai minim 1 an de munca.
Poti sa iei bani de la camatari, dar atentie, riscul este imens, sa ti se rupa mainile sau picioarele, daca nu platesti cu dobanda mare, pana la termenul dat de ei, ceea ce nu am recomandat niciodata.
In ce priveste plata lunara de 400-500 pe luna, inseana ca datoria de 7-10.000 ajunge undeva la 10-15.000 cu dobanda, cat trebuie sa o dai inapoi, si-ti va lua 30-40 de rate sa achiti tot, ceea ce nu cred ca-i posibil ca cineva sa te imprumute pe un termen atat de lung.
Imprumuta banii de la parinti, rude sau prieteni, ca nu platesti dobanda si nu patesti nimic, daca intarzii putin.
Ideal este sa muncesti 1 an de zile si sa strangi banii aia.
Sfatul meu este sa te intinzi, atat cat iti este plapuma! Nu ai bani, nu te bagi sa-ti cumperi nimic.
Mai ales ca veniturile tale sunt extrem de mici.
Toate la timpul lor!
Sunt convinsa ca, ceea ce vrei acum de banii aia, nu-s o urgenta si pot astepta 1-2 ani.

PS Ups, acum am vazut ca tu ai cazier international, deci, sanse sa iei imprumuturi legale, nu prea ai.

| Tudor_Adrian_1998 explică (pentru Violleta2022):

Cazieru nu exista, a fost pentru altcineva intrebarea si m-am adresat in numele meu. Si am nevoie de un imprumut macar de 7.000 lei ca am o datorie de 5.000 lei pe care trebuie sa o achit in ianuarie pe baza unui act de la notar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai mare greseala ar fi sa faci un credit la provident, unde vei da dublu suma creditata fiind cei mai mari hoti de pe piata in materie de dobanzi.