| Uofksgnoted a întrebat:

Salut TPU.
In ce pot investi 700 lei la 16 ani pentru a ii inmulti?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legal, nu-i poti investii in nimic, fiindca esti minor.
Dar poti sa le dai bani parintilor, sa-i foloseasca si sa ti-i inapoieze la anul 750.

| sierra1 a răspuns:

Fă-ți un depozit și pe când te insori o să ai vreo douăj-de-lei in plus. Ai grijă cum îi cheltuiești!

| DaniTDCI a răspuns:

O mica "afacere" dar destul de profitabila pentru varsta ta, daca ai cunostinte in mecanica, si spatiu pe langa casa/bloc, ai putea cumpara scutere defecte, ieftine si sa le vinzi piesele care sunt bune, exemplu, dai 300 lei pe un scuter vechi/defect, scoti cel putin 50-100 lei profit.

| DaniTDCI a răspuns (pentru DaniTDCI):

Sau ai putea sa incerci cu pc-uri, nu toata lumea cumpara piese noi, poti cumpara calculatoare ieftine, si tot asa, pe piese, acu depinde si de tine ce ti-ar placea sa faci.

| GabrieloKg a răspuns:

Acest raspuns l-am dat si la alta postare asemanatoare:
Cea mai buna metoda ar fi sa cumperi chestii ieftin si sa le dai mai scump.
Daca ai pe cineva mai mare cu care te intelegi bine, te poate ajuta cu un cont unde poti baga banii aia intr-o moneda virtuala ieftina ( cyptovaluta gen bitcoin ) si sa ii lasi acolo ani.
La fel merge in actiuni pe aplicatia Trading 212, dar ai nevoie de un cont si peste 18 ani.
Cel mai bun exemplu e asta cu, cumperi ieftin si vinzi scump.
De exemplu, gasesti ceva pe joom sau wish care e asa mai incantator si cumperi mai multe bucati, apoi le vinzi pe olx cu 10-20 lei, poate chiar si mai mult.
Era o idee cu, cumperi adidasi la reducere si cand pretul creste tu ii vinzi mai ieftin, dar asta e o idee mai complicata de am auzit-o eu pe la TV.
Iar ma repet, cumperi ieftin, vinzi scump, dar trebuie sa iti formezi o strategie.
Cel putin daca nu gasesti in ce sa investesti, tine de ei, stage-i, une-i deoparte, ban la ban milioanele se trang si cand ai 18 poti baga in actiuni pe Trading 212 sau bitcoin si etc.
Cel mai important: Cea mai buna investitie este si va fi, investitia in tine. Adica cu banii aia sa faci niste cursuri sau sa cumperi niste carti care sa te dezvolte, sa creezi un skill sau ceva cu care poti face bani, de exemplu, carti de marketing, publicitate, cursuri de dans sau chestii.
Sper ca ai inteles. Multa bafta!