| damanda1 a întrebat:

intentionez sa plec in Anglia pe cont propriu si de unul singur, de ce acte am nevoie pentru a-mi gasi un loc de munca acolo si chirie (am 20 de ani si nu am mai lucrat nici in Romania), buget de plecare din Romania 1000 lire

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Stii engleza? ce stii sa faci? o sa stai 2 saptamani acolo, apoi te intorci, daca nu stii limba, si nu cunosti pe nimeni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai prieteni si cunostinte acolo daca nu ai acolo deja un loc de munca sau o chirie gasita deja eu zic sa iti iesi si bilet de intoarcere

| doctorandus a răspuns:

Te duci caine surd la vanatoare? In acest caz poti sa ramai si fara banii pe care i-ai avut la plecare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu daca 1000 de lire iti vor fi de ajuns. Chiria in Anglia este destul de scumpa. Insa depinde de zona in care mergi. In zonele mai putin populate poate vei reusi sa gasesti ceva de inchiriat pentru 300 de lire. Daca in Romania 1000 de lire este o suma mare, in Anglia nu este nici macar salariul pe o luna.
Dar sa zicem ca vei gasi un loc in care sa stai pentru 300 de lire, banii astia nu iti vor ajunge o luna, cel mult doua. Deci trebuie sa iti gasesti de lucru destul de repede.
Daca vrei sa pleci incearca sa aplici deja pentru unele posturi dinainte sa pleci si sa te interesezi de chirie dinainte.
Din punct de vedere legal ca sa poti pleca si sa te poti angaja iti trebuie cartea de identitate, diplomele de care dispui si poate sa iti pui in ordine asigurarea de sanatate pentru a obtine un card de sanatate european, iar in momentul in care ajungi acolo ar trebui sa mergi la primaria orasului pentru a-ti declara sederea si eventual poti incepe sa iti depui cv-ul la diverse agentii de recrutare.
Sfatul meu ar fi sa nu pleci nepregatit pentru ca nu o sa sara nimeni acolo sa iti ofere de lucru ori un apartament.

| damanda1 explică:

Cunosc limba, ma gandeam sa stau la un hostel 1-2 zile pana gasesc o camera de inchiriat apoi sa imi caut de lucru oriunde nu cotneaza, detin si permis categorie B,
Din pacate toti prietenii mei sunt la facultati sau lucreaza in Romania big grin deci alte optiuni nu am si nici nu stiu unde as putea gasi o firma de recrutare pentru Anglia serioasa