| rodionmax a întrebat:

Lucrez la o firma unde ma ocup de la o vreme si de promovarea siteului firmei. Am facut anul trecut reclama pe adwords si a mers binisor dar a fost cam scump, cam 300 de euro in medie pe luna. Cineva m-a sfatuit sa fac reclama pe un site romanesc ( http://www.amz.ro ) pentru ca ne-ar duce mult mai ieftin. Este adevarat ca nu mai avem zece mii de vizitatori pe luna ci mult mai putin dar, paradoxal, de trei luni aproape de cand avem reclama si pe acest site ne-au crescut vanzarile cu aproape un sfert. O colega de la marketing imi spune ca nu cumva, nu stiu ce poate sa faca siteul asta si sa ne penalizeze Google sa nu mai aparem deloc in cautari. Este posibil asa ceva? Patronul este multumit pentru ca ne scazusera vanzarile si, firma noastra de obicei nu face vanzari de sarbatori, dar de cand avem reclama aici am vandut bine. Poate sa ne penalizeze vreun motor de cautare?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Motoarele de cautare penalizeaza backlink urile care nu sunt facute natural

spamezi forumuri, bloguri, ai backlink uri pe site uri nsfw, continutul paginilor este scris aiurea, cuvintele cheie sunt folosite excesiv etc... sunt multe criterii pe care google le include in algoritmii lor. oricum de disparut din motoarele de cautare nu se pun problema de disparut de tot ci doar sa scazi in rank uri.

la ce am vazut eu pe site ul ala nu cred sa fie probleme. oricum poti folosi destulde tool uri de analiza seo sa vezi informatii atat despre profilul tau de backlink uri cat si al competitrilor

3 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Exista si varianta marketingului afiliat dar nu toate proiectele se preteaza.
Platesti doar comision din vanzare celor care te promoveaza, avand garantia ca nu platesti decat daca vinzi.
Ce anume vindeti?

| costan a răspuns:

Poti verifica acel site cu: http://whois.domaintools.com/, eu iti spun ca http://www.amz.ro este ok nu este in vizorul google de moment.

| Goerges26 a răspuns:

Pe Adwords nu mai faceti promovare? Va pot ajuta cu o reducere de 50 % la costurile de pe adwords, cu aceleasi rezultate.