| sebypetrescu921 a întrebat:

m-am angajat și urmează să primesc salariul.
Întrebarea mea este : Nu am folosit cardul niciodată iar pe hârtia de la bancă scria că trebuie să-l folosesc odată pentru activare.
Banii pot intra chiar și așa pe card?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

Banii intra intr-un cont. Cardul este doar o modalitate de a opera contul. Contul mai poti sa il operezi din internet banking, mobile banking sau de la ghiseu prin angajatul bancii.

Daca contul ar fi o ciorba, ai putea-o bea tu din farfurie (= card), manca cu lingura (= internet banking), cu lingurita (= mobile banking) sau ar putea sa te hraneasca altcineva (= angajatul bancii). Turnatul ciorbei in farfurie (= alimentare cont) e una, cum o mananci e alta - sunt doua chestii independente.

Asadar, banii vor intra in cont, da - chiar si fara card activat.
Insa nu vei putea folosi cardul sa scoti bani sau sa faci plati la comercianti pana nu il activezi. Altfel spus, vei avea ciorba in farfurie dar iti va lipsi una din modalitatile de a o manca.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Banii întra în cont nu pe card.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa ne spui si noua de ce

| sebypetrescu921 explică (pentru suntserios):

Sunteti doi prosti, au intrat.

| suntserios a răspuns (pentru sebypetrescu921):

Prietene, prost esti tu.
Eu ti am zis clar ca banii intra in cont. Cardul e doar unealta care te ajuta sa iti scoti banii din cont si e irelevant daca e activ atunci cand ti se face o depunere in cont.

Invata intai care e diferenta intre cont si card si pe urma vino si jigneste ca idiotul pe aici. Si intelege ce citesti data viitoare.

| flixbuster a răspuns (pentru sebypetrescu921):

@suntserios a raspuns corect.
@Claudiugg a raspuns gresit.