| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti sfatui si pe mine ce sa fac? Imi caut de munca dar nu stiu ce s-ar potrivi pentru mine, pasiuna mea este calculatorul dar din cat am observat nu angajeaza nimeni fara o diploma sau ceva, imi doresc sa devin grafician, m-am gandit sa strang cativa bani si dupa sa dau pentru cursuri. Pana acum am cautat de lucru dar multi nu vor fara experienta. Ma gandeam sa ma angajez ca si ajutor de brutar/patiser sau picker mai sunt si altele gen editare foto video dar sunt sigur ca nu sta cineva sa imi arate, voi ce ziceti sa incerc de inceput? As vrea un loc unde ai ceva de facut ca sa treaca timpul dar sa nu te extenueze fizic mult. Am terminat liceul; mate-info din pacate nu am luat bacul, ce ma sfatuiti sa incerc pentru inceput?

Răspuns Apreciat de Editori
| MagicOneT a răspuns:

Bacul este un inceput bun, poti invata si munci in acelasi timp, dar depinde de tine.

Incearca sa te angajezi la un magazin de electronice, la marii retaileri: eMAG, altex etc. In orice caz, daca vrei sa ai un job in grafica, oricat de mult talent ai avea, fara o diploma de bac, nu o sa te cheme niciun angajator la interviu. Trist, dar adevarat, asa merg lucrurile.

Ca sfat, ti-as recomanda sa-ti faci un portofoliu, atat lucrari de mana, cat si in Photoshop sau in ce mai lucrezi tu, iti va fi de ajutor.

| DaDcMaIntrebi a răspuns:

Am facut ceva desene dar astept sa fac rost de o tableta sa incep sa desenez pe ea ca astea care le-am facut nu se vad prea bine pozate, asa fata in fata se vad bine dar nu am aparat foto ceva sa se vada, momentan am fost la 2 interviuri am de ales intre unul foarte aproape gen 200 metri sau unul la 1h distanta cu transportul in comunu dar este platit mult mai bine, aproape dublu daca ma descurc bine, acum tu ce zici sa aleg, bine cel departe necesita un pic mai mult efort dar la banii aia nu mai simti rolling on the floor dar nu stiu ce sa aleg ca si ala care este aproape pare interesant ca nu mai pierd mult timp pe drumuri

| MagicOneT a răspuns:

Daca as fi in situatia asta, l-as alege pe cel de pe urma caruia pot acumula mai multe cunostinte, practic, sa invat meserie, sa ma ajute. Distanta pana la locul de munca e ceva e un aspect subiectiv, iar eu nu m-as lasa influentat de acest lucru, ca idee.

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Încearcă să iei bac-ul, ai putea să faci niște cursuri în domeniul it.