| Lixandranumelamisto a întrebat:

Salut TPU! Merita sa muncesti toaata vara la mare? As vrea sa-mi iau o masina, nu foarte scumpa pentru ca sa nu astept dupa ai mei, as fi mai fericita sa stiu ca e luata din munca mea happy. Cam cat sunt salariile? Unde se castiga mai bine?

Răspuns Câştigător
| InRezevor a răspuns:

Mașină din salariul de la mare nu își ia nimeni din România, îmi pare rău.
Este efectiv prea mic. Și plus că te pun să muncești în condiții mizere exact ca la români, fiindcă noi nu știm să strangem după noi.
Vrei vara viitoare, nu? Fiindcă mai mult de jumate' din vara s-a dus

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| RAY a răspuns:

Ce meserie ai? Ce experienta ai?

| Lixandranumelamisto explică (pentru RAY):

Inca sunt in liceu. 0 experienta...

| RAY a răspuns (pentru Lixandranumelamisto):

Ce ai vrea sa lucrezi?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu merita, sub nici o forma ca sa iei altceva generator de cheltuieli. Ce planuri ai cu masina aia? Faci Uber/Glovo/curierat? Se cistiga mizerabil pe litoral, in marea parte a locurilor muncesti de bubui si zici mersi daca ai la sf verii 2000 EUR. Pe de alta parte... poate ai noroc. Nu stiu, depinde de tine. P.S. Presupun ca vrei sa muncesti ceva... munca, necalificata, dar munca "serioasa" si nu sa te duci sa sugi stromeleagul prin buda cluburilor pentru 100 RON scurtul.

| Lixandranumelamisto explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu. Nu am nici permis inca, urmeaza sa dau examenele. Vreau o masina pentru ca este de folos, ai vazut, Doamne fereste se intampla ceva, iei masina si pleci, nu mai stai cu autobuze sau alte mijloace de transport in comun. Nu imi trebuie masina "de fite" momentan.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lixandranumelamisto):

La ce nebunie e in trafic acum si citi imbecili au masina, e mai sigur cu transportul public, crede-ma. Imi aduc aminte cum era traficul de dinainte de 1989, dinainte de 2000, si vad nebunia asta atroce care e acum. P.S. Fara gluma, ia un IMS. O inmatriculezi la automobile de epoca, impozit foarte mic. Montezi un scaun cu tetiera si centura ca lumea, si e mai sigur decat ce panarame ieftine mai gasesti acum. https://www.autovit.ro/anunt/aro-seria-ims-ID7GDUWn.html - nu fac misto. Asta e genul de masina a carei valoare e in crestere.

| Catrice a răspuns:

"Merita sa muncesti toaata vara la mare?"
Merita sa muncești toată viata?
Răspunde-ți și singura la intrebare.

| Lixandranumelamisto explică (pentru Catrice):

Nu merita sa muncesti toata viata din greu. Dar momentan nu am un loc de munca stabil si nici o facultate terminata pentru a imbina utilul cu placutul. Acum imi trebuie o masina, pentru ca e de mare folos

| RobertMoon a răspuns:

Eu zic că merită, dar este obositor pentru că sunt mulți clienți și nu ai timp de stat sau de odihnă, poate doar să mănânci ceva pe fugă. Vara asta ia-ți gândul pentru că mai e o lună și se termină sezonul, dar de la anul poți lucra din iunie până în septembrie fără probleme. Se caută ospătari în prostie, picoli. La bucătărie se câștigă cel mai bine ca bucătar sau pizzer- poți câștiga și 9000 lei pe lună, dar trebuie sa ai experiență și nervi de fier pentru că toată ziua lucrezi în grabă și într-o căldură de nedescris. Ca ospătar poți câștiga 2400 + tips, deci sari de 3000 pe lună. Acum nu știu cum e cu cazarea, am auzit că nu sunt condiții prea bune, dar depinde unde nimerești.

| ruddy a răspuns:

Pai imd s-o cam dus vara.
Da pe sezon faci bani, iti ofere hotelurile / retaorantele cazare si 3 mese, si vreo 1700 - 2200 net. Dar faci tips-uri multe daca mergi ca ospatar, mai faci vreo 1500 lejer din tips.