| AndreiLogo a întrebat:

o intrebare pentru afacere. Daca faci pc din componente cu cat l-as vinde? Ceva de genul fac unul de 3400 il vand la 4400 lei? + Windows instalat cu toate driverele sau il vand la 3000?

Fara misto ca piesele alea sunt cumparate + ca il asamblez eu si nu asambleaza ala, poate sa fie mult dar sa-mi spuneti daca faci pc-uri de 5000 cu cat as vinde? In puii mei nu arunc cu bani si il vand la 3000 sau 2000 laughing. Sa-mi explice cineva cum sta treaba. Ca sa ma sune si lumea ca sa ii instalez Windows acasa. Daca spuneti sa il vand mai putin inseamna ca cumpara el piesele respective si il asamblez si ii iau mai putin + instalarea de Windows. Fara glume, chiar imi place IT e un fel de Service + ca daca si-a ars placa de baza o schimb. Ca la banii aia exista si garantio ca cu ei pot cumpara placi de baza. Stiu ce are o unitate, toate componentele.E profitabil?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca poti sa-l vinzi cu cat ai bagat in el, fiindca tu nu dai nici o garantie si nici factura, asadar, nu risca nimeni sa ramana cu el in brate, daca maine i se strica.
Daca iti place sa construiesti PC-uri, angajeaza-te la o frima de service sau fa-ti propria firma, legal.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

L-ai vinde dacă ai avea cumpărători. Dacă nu ai mai construit unul până acum o să afli că componentele electronice produse de firme diferite nu sunt 100% compatibile în fumcționare și pc-ul făcut de tine poate să aibă probleme la care nu te aștepți. Nu există o piață de calculatoare home made, fără garanție.

| AndreiLogo explică (pentru sadrian46):

Exista pc garage. si e si usor de construit pui pe placa de baza procesorul coolerul sursa se baga in jos la carcasa pui SSD la placa de baza pui un SSD un fel de Hard disk. etc. pui placa video tot la placa de baza scoti placutele alea fara sa ma tai. nu iti zic cum sa construiesti ca e usor cum aflu daca sunt compatibile?

daca iei o placa de baza AM4 AMD trebuie placa AMD AM4 ryzen 9 ultima versiune. care are si cooler. 1051 v3 poti sa-ti iei un procesor i9 compatibil cu placa de baza 1051 si spui ca eu nu stiu? carcasa daca e ATX si placa trebuie sa fie ATX sau poate sa fie carcasa Mini Atx iei o placa Mini atx. placa video 2081 TI exista pc run system. sunt pasionat de PC. exista o aplicatie de steam care vezi daca ruleaza jocul in 60 si depaseste de 100-200 fps. si spui ca nu stiu macar tu stii? daca sunt pasionat treaba mea. si exista pc garage care te ajuta sa alegi componentele. si imi zice ca da sunt compatibile.

| AndreiLogo explică (pentru sadrian46):

Ce piese are un pc placa video, procesor, placa de baza, Memorie, SSD, hard disk, si Sursa.
exista 2 SSD-uri. exista SSD Express si SSD sata si pui si Hard disk. si DVD-Rom.

| AndreiLogo explică (pentru sadrian46):

Cumparatori exista OLX fac poza zic ce componente are pc. + asamblarea+instalarea si nu sunt prost sa il vand la 3000 si fac de 5000 hai ca nu imi iese profit macar tu stii sa faci sau nu afaceri?

| Bizon95 a răspuns:

Sigur ca da, dai garantia pe, piese
si il vinzi LA JUMATATE DE PRET!

NO SHlT! nu ai cum sa te duci in piata si sa stai cu el in brate, ca poate ti-l cumpara cineva, asa ca trebuie sa te duci pe OLX si aia nu se uita la tine daca nu e chilipir, ca noi, ansambalate si instalate PE GRATIZ de magazinul de la care il cumpara, E PLINA PIATA!