| Savantul2017 a întrebat:

o sa merg in curând in Istanbul și aș vrea sa cumpăr câteva bijuterii din aur. Am inteles ca la marele bazar este destul de scump. Stie cineva un alt loc de unde pot cumpara mai ieftin? Multumesc!

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La bazar trebuie să știi să negociezi.
Mulți intră în magazin ca să iasă.
Dta stai mai mult, analizeză tot ce are. Așa o să simtă ca dta ești cumpărător real, că vei cumpăra, că va face cu tine un profit.
Apoi întreabă dacă nu are ceva bijuterii unicat, care să nu fie de serie, să nu fie făcute la matriță.
Aceasta o să îl facă pe negustor să creadă că ești un cunoscător, că dta nu umbli după aur ci după adevărata valoare a bijuteriei, care constă în munca și sufletul artistului care a creat-o, cauți nu un lingou, ci un bibelou.
Din acel moment tu nu mai ești pentru el un nimeni în drum care a intrat în magazin, ești un partener de afaceri cu el, te va respecta.
El când cere un preț mare, îl cere ca impozit pe prostie.
El va cere acel preț mare și de la dta.
Dar va aprecia foarte mult dacă va vedea la dta că știi să negociezi, asta însemnând că ții la valoarea a ceea ce ai tu, dar asta însemnând că ții și la valoarea a ce are el, bijuteria respectivă.
Apoi negocierea trebuie să aibă mai multe etape, să zicem 5, dta oferi să zicem.
El cere 100.
Dta zici 50, dar trebuie să argumentezi de ce zici așa.
El zice 75, el este obișnuit cu a negocia, și stie cum să dirijeze negocierea astfel încât să nu coboare prețul final sub ceea ce i-ar aduce lui pierdere.
Apoi dta zici 65, el 70
Dta zici 67, el zice 69.
Dta zici 68 și el acceptă.
Acest joc al tranzacției, face că obiectul să aibă un preț corect pentru tine, și un profit corect pentru el.
Așa se poate cumpăra ieftin la bazar.
Așa că inainte să întri la prăvălia cu bijuterii, să intri în altele cu mărfuri mult, mult mai ieftine, să înveți negocierea a la turka, apoi să intri la bijutier cu lecția învățată.
Funda.

| Savantul2017 explică (pentru sadrian46):

Multumesc pentru raspuns dar nu sunt un negociator foarte bun, de aceea am întrebat de alt loc de unde pot cumpara mai ieftin fără prea multe negocieri.

| sadrian46 a răspuns (pentru Savantul2017):

Magazinele fără negocieri sunt cele pe care le găsești în malluri, unde prețurile sunt fixe.
Aurul are un preț pe piața aurului.
La aceasta se adaugă al manufacturii și un adaus comercial al negustorului sa al magazinului.
La magazinul unui privat. în bazar sau în oraș acolo prețul este negociabil, dar dta susții că nu vrei acolo.
Un adaus comercial minim, deci un preț minim ne negociabil poți găsi la un magazin dintr-un mall, unde chiria este fixă și relativ mică. Acolo poți găsi ceva mai ieftin.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Interesat raspuns!
Multumesc!

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Dacă ai apreciat ce am scris, dă te rog și funda.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Concurati cu cineva?
Nu pot sa va ofer funda, caci nu eu am am pus intrebarea.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

E o binecuvantare pentru mine ca sunteti pe TPU.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Vă mulțumesc.