| SanduStoica123Sandu a întrebat:

Salut TPU.
Pentru a-ti deschide o afacere sau firma ai nevoie de studii (diploma de bac sau facultate)?
La cel mai bun raspuns ofer funda

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Nu ai nevoie de studii.
Cei pe care îi angajezi au nevoie de studii ca să facă ce oferă firma ta.
Tu poți să fi și străin și să stai în străinătate și în România să ai afaceri.
Se ocupă avocați de ele și străinul nu are treabă.

| SanduStoica123Sandu explică (pentru Dismally):

Multumesc pentru raspund. Sa zicem ca am saormerie ce taxe trebuie sa platesc la stat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SanduStoica123Sandu):

Uite aici cum afli TOT ce te interesează.
Îi suni pe ăștia care vând afacerile astea și îi întrebi absolut tot ce te interesează, inclusiv ce profit au.
Tu spui că ești interesat să cumperi afacerea.
https://www.olx.ro/d/servicii-afaceri-colaborari/q-vand-shaormerie/

| anonim_4396 a răspuns (pentru SanduStoica123Sandu):

Uite ăsta vrea 8000 de euro pe ce vezi aici.
https://www.olx.ro/......g7jn9.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru SanduStoica123Sandu):

Când vrei să faci o afacere o cumperi în funcțiune adică cum e aia de 8000 de euro.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SanduStoica123Sandu):

Uite altă shaormerie care e deschisă cu toate actele la 19.000 de euro.
https://www.olx.ro/......gFhmt.html

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa ai studii in domeniul de activitate, poti angaja un specialist, dar totusi esti bine sa te pricepi cat de cat.
In rest este nevoie de bani, de putin simt al afacerilor si sa angajezi salariati buni.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoie de studii inalte, fiind suficient bani multi, pentru investitie si varsta peste 18 ani.

| sierra1 a răspuns:

TREBUIE să dovedești la registrul comerțului că ai o formă - acceptată de ei - de pregătire in domeniul vizat. Altfel, "pas" vor zice ei.
Funda ține-o pentru cel ce-ți primește dosarul

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Nu mai răspunde dacă nu te pricepi.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bade, citește legislația și nu interveni "după ureche". Printre altele, vezi ce zic normativele că ai nevoie?

https://www.onrc.ro/......rizate-pfa

așa că las-o baltă și manifestă-te in domeniul in care "te pricepi" (adică olx)

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Ce ai pus tu e PFA, persoană fizică autorizată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Shaormeria e SRL

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Te blochez că habar nu ai

| sierra1 a răspuns:

Totuși mai vezi ce-i p-aici, așa pentru liniștea ta

https://www.onrc.ro/......rizate-pfa

| Dismally a răspuns:

Nu, poti fi si analfabet, nu au nici o legatura studiile tale si cu firma sau activitatea firmei.