| JX2King a întrebat:

Stie cineva cum as putea sa fac bani pe internet?

Banuiesc ca o metoda ar fi sa imi creez un site sau blog cu reclame pe el, dar cat as castiga din el? Stiu ca ein functie de utilizatori.Dar sa zicem o medie de 150 de vizitatori pe zi.Cam cat as castiga?

Si daca stiti alte metode le astept.

Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| zurghii a răspuns:

Depinde de cate reclame pui, daca ei au adblock si chestii de astea. Tu trebuie sa platesti un host lunar de 30 de dolari parca. Daca pui prea multe reclame lumea o sa-si bage adblock sa nu i le mai dea si asa nu primesti nimic, daca pui putine o sa castigi mai putin decat dai pe host, e o chestie destul de complexa

| Anonim20143 a răspuns:

Ai ghicit. Să îți faci un blog sau un site pe care sa lasi advertiserii să-și plaseze reclamele este o idee bună dar din păcate la care toți s-au gândit deja. Chestia e că la noi in Romania treaba asta cu reclamele sta foarte trist.De ce spun trist? Haide să-ți explic. O să mă iau exemplu pe mine. Eu fac YouTube de 3 ani de zile. În ăștia 3 ani de zile am reușit să acumuleze 3k abonați și 2.000.000 de vizualizări dar din păcate au mai apărut copyright-uri și doar 500.000 de vizualizări au fost monetizate. Din astea 500.000 de vizualizări eu am reusit sa strâng un venit de 200 Euro. Pare ok la prima vedere dacă ne gândim la YouTuberii noștri care fac sute de mii de vizualizări pe videoclip dar...lucrurile nu stau chiar așa. Contentul pe care eu îl creez este în limba franceza (și engleza) iar automat eu atrag advertiseri francezi(și englezi). Veniturile sunt influențate de doi mari termeni și anume RPM(revenue per thousand impression) și CPC(cost per click).RPM-ul creste în funcție de CPC iar CPC-ul creste în funcție de advertiseri. Advertiserii români oferta enorm de puțin pentru un CPC(cam 0.01 Sau 0.05 Euro pentru click) în comparație cu un francez care ofera 0.7 sau 0.12). Este un întreg sistem din care tu trebuie să înțelegi că dacă nu îți găsești un sponsor(in cel mai fericit caz) sau nu închei contracte de afiliere cu(Emag, Amazon etc) cam mori de foame pe internet (in Romania firește ) doar din anunțuri. Asa ca daca vrei sa îți deschizi un blog/canal pe Youtube/site web/orice vrei tu(și o faci doar pentru a genera bani), sfatul meu este să adopti un subiect care să atragă sponsorii că din reclame mori de foame.

| Alex0000000000 a răspuns:

Http://nimbleinity.com/6WhY uite o lista de siteuri