| mynasca12 a întrebat:

happy stiti cumva unde as putea vinde carne de iepure? viu sau taiat.
este vreun abator ceva pe la noi? sau macar o firma ceva straina?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este important sa stii ca piata romaneasca nu are inca o retea dezvoltata pentru valorificarea superioara a carnii si a produselor din carne de iepure--- este un mare dezavantaj caci, carnea de iepure este mai sanatoasa decat cea de porc!

Iepurii in viu sau in carcasa se pot vinde in piete sau targuri --- magazinele mari, hipermarket-urile( pe care ti le sugereaza RandyViper7) nu cumpara animale crescute si sacrificate in gospodarii taranesti!
Pentru a vinde in piete/targuri ai nevoie de un certificat sanitar veterinar eliberat de la Directia sanitar veterinara si pentru siguranta alimentului (DSVSA) din judetul tau.