| anonim_4396 a întrebat:

Tata meu vrea să facă un împrumut și nu știe dacă se poate. Eu am 18 ani nu am loc de muncă deocamdată si vrea în felul următor, un împrumut de 320.000 lei pe 30 de ani cu rata lunara 1.400-1.600. Mai are un credit de 50.000 lei si nu are nicio casa sta cu chirie. Vrea să facă un împrumut să își ia o casa la tara de 30.000 euro să fie ipotecata de banca si sa își achite creditul de 50.000 lei. El are 50 de ani eu pot să fiu de acord să îi preiau eu creditul când împlinește 70 de ani. Se poate face un împrumut așa? Restul banilor care îi mai rămân din împrumut să îi tina deoparte (30.000-40.000 euro). Aștept răspunsuri, dacă se poate spuneti-mi si ce banca poate acorda împrumutul. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur nu va primi acel imprumut, in conditiile expuse de tine.
Pentru a-l obtine ar trebui sa aiba un venit lunar net de cca 3.000 lei si sa aiba o garantie imobiliara in valoare de cca 400.000 lei, ori nu cred ca dispune de asa ceva, dupa cum spui.

| johnnny123 a răspuns:

Cam multe probleme aici.

1) Ce venituri are tatal tau?

Avand in vedere ca are 50 de ani, inca un credit si nici o proprietate, fara un venit consistent nu are nici o sansa sa mai primeasca inca un imprumut

2) Care este scopul imprumutului?

Pentru ca suma este prea mare pentru un imprumut de nevoi personale. Iar daca este un credit imobiliar, atunci toti banii trebuie sa fie cheltuiti pentru cumpararea respectivei case.
Nu poti sa te imprumuti 320.000 din care sa dai 50.000 la alt credit, 135.000 pe o casa si restul sa-i pastrezi. Nu exista aceasta forma de imprumut.

3) A pune deoparte banii luati pe credit este cea mai proasta forma de investitie posibila (in afara de a-i taia bucatele si a-i da de mancare la gugustiuci). Platesti la ei o dobanda uriasa si nu-i folosesti la nimic.

4) Tu ai 18 ani si nu ai un loc de munca. De ce ar avea banca incredere ca peste 20 de ani vei avea suficiente resurse financiare pentru a prelua creditul? Riscul pentru ei este prea mare, iar bancile joaca la riscuri foarte mici.

| Dismally a răspuns:

Nu are nici o sansa sa obtina un imprumut in conditiile acestea.