| anonim_4396 a întrebat:

trec printr-o dilema grea rau laughing deci eu de 3 luni strang de un iphone si cand am ajuns la suma ei imi spun ca nu am voie sa mi-l iau, chiar daca am strans eu banii, cand puteam sa cer fara sa mai strang dar nu sunt genul, provin dintr-o familie buna. Tot imi zic ca nu am grija de el si tot felul, dar telefonul actual il am de un an si nici nu e spart. Ceva idei?

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ne zici si citi 12 ani si de ce ai nevoie de telefon nou si extrem de scump dupa doar un an, poate ne mai lamurim si noi. Daca prin "familie buna" intelegem familie cu venit peste medie unde parintii tai totusi chiar muncesc, nu sunt lipitori bugetare gen parlamentari, primari care nu fac nimic, lideri sindicali, inteleg si eu.

| Sebivu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tata este avocat iar mama este contabila.
Totusi, eu am intrebat de ce nu pot sa fie de acord, pentru ca pe ei nu ii influenteaza cu nimic

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sebivu):

OK, deci ambii tai parinti muncesc pentru banii lor. Clar peste medie. Te-ai gindit ca nu li se pare normal ca un copil sa aiba un telefon cit alocatia pe ~2 ani? Cum ar fi sa il vezi pe taica-tu cu telefon de-ala placat cu aur de cateva zeci de mii de euro? Poti sa lasi si partea financiara si sa o iei pe partea cu siguranta propriei persoane. Iti dai seama ca avand un aifon cresc sansele sa ti-o dea in mecla vreun tuciuriu ca sa iti ia telefonul? Nu cred ca ai tai sunt zgirciti, ci pur si simplu nu vad sensul acestei cheltuieli, chiar daca e din banii proprii. Uite, daca le zici ca mergi intr-o excursie de banii aia sau faci un curs de... ceva, nu stiu, crezi ca tot asa or sa raspunda? Discuta frumos cu ei si vezi care e punctul lor de vedere, ca nu sunt vacari, mai ales taica-tu cred ca e in stare sa argumenteze o decizie.