| AndreiMarin499 a întrebat:

Salut TPU,un prieten de al meu are o problema financiara destul de mare, mai exact copilul lui i-a facut cont suplimentar de 90000 de lei la Vodafone,a încercat sa faca credit la banca pentru a plati datoria darnici o banca nu a vrut sa îl imprumute,Acum compania a încredințat datoria unei companii de recuperare a creanțelor, ași vrea sa va întreb ce e de facut.

17 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Un avocat stie ce trebuie facut in astfel de situatii.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cati ani are copilu? Sa-l vanda donatorilor de organe (baga-si-ar *** in cine l-a facut, de copil). Vai mama lor.

| AndreiMarin499 explică (pentru BuLaNNNeL):

Copilul e mai degraba, adolescent și are 15 anii.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Si saracu taica'su ce zice? Se ingroapa in datorii ca fisu e un dement? Trimite-l la munca, strainatate-agricultura sa vada ce inseamna bani sau varianta mai simpla si fara datorii, 2-rinichi, 1-ficat, 1 inima (daca's sanatoase, isi plateste datoria). Sunt curios ce zice taica'su, ce parere are despre odrasla sa.

| AndreiMarin499 explică (pentru BuLaNNNeL):

Tatal lui așa cum am zis, nu știe ce sa se faca cu datorile, încerca sa gaseasca o cale de a le platii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu, nu platește nimic nu el a facut costul suplimentar, în Plus e vina companiei ca e neserioasa adica, daca lași pe cineva sa faca cost suplimentar de 90000 de lei e clar ca aia vor sa stoarce toți banii de pe tine.

| alex495 a răspuns:

A cumparat tot stock ul de Iphone x sau ce naiba a facut?

| AndreiMarin499 explică (pentru alex495):

A bagat foarte mulți banii în jocuri pe internet.

| alex495 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Hai da o dracu de treaba, un miliard aproape? in pnm imi faceam joc de succes cu banii aia si dupa cativa ani imi scoteam investitia

| Staif a răspuns:

Cost suplimentar de 90.000 lei? Cum a reusit?
Este o valoare foarte mare si daca nu are salar mare, nici o Banca nu ii da.
De ce a asteptat si nu a facut o intelegere de restituire in rate la Vodafone? Sa incerce asta cu recuperatorul. In nici un caz sa nu ia imprumut de la institutii nebancare, risca sa ramana fara casa si dator in continuare.

| AndreiMarin499 explică (pentru Staif):

Problema e, ca cand a aflat deja cost-ul suplimentar era de 90000 de lei, Plus ca de înțelegeri cu firma de recuperare nu prea cred ca e cazul, Îl tot amenința ca îl vor da în judecata și ca va ramane în strada.

| Staif a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Da, il ameninta, pentru ca nu a platit nimic. De regula vor totul odata. De asta spun sa negocieze cu ei. Eventual, cu ajutorul unui avocat daca isi poate permite.

| AndreiMarin499 explică (pentru Staif):

El,nu își permite sa plateasca toata suma, are multe datorii la alte banci, și în fiecare saptamana suma se tot marește.

| Staif a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Aha! De aia Bancile l-au refuzat. Si de aia spun sa negocieze plata in rate. Sa ceara el, nu vor veni recuperatorii sa-l roage. Odata ce va incepe platile, nu se mai adauga dobanzi, iar suma nu va mai creste.

| xSega a răspuns:

Cum frate sa faci atâta cost? Eu când aveam 12 ani îmi era și frica sa sun in alta rețea sa nu depasasec minutele și sa ma bage in cost suplimentar și asta a făcut așa ceva...

| AndreiMarin499 explică (pentru xSega):

Da,a zis ca l-a luat valul, și ca nu a știut ce face.

| raducanuu a răspuns:

Salut! Am trecut si eu printr-o problema asemanatoare, doar ca suma nu era chiar atat de "record". M-au ajutat enorm cei de la http://avocatscarlat.ro si am reusit sa scap partial.