| KaTsSu a întrebat:

Vreau sa fac si eu un imprumut bancar.
Am 4 luni la locul actual de munca. Doresc un imprumut de 6.000 euro.
As putea să primesc acesc credit?
De ce acte am nevoie de la firma?
Se cere adeverinta de venit?
Are cineva mai multe detalii?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti daca o sa primesti creditul, depinde si de salariul pe care il ai.
De la firma ai nevoie doar de o adeverinta ca esti angajat cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata, de cat timp si salariul avut in fiecare luna lucrata.
Uita-te pe site-ul finzoom.ro si introduci in tabel datele creditului si alegi banca cu DAE mai mica. Apoi mergi la banca respectiva sau te uiti pe site-ul oficial si afli ce credit poti primi si pe ce perioada, pot sa-ti faca si un scadentar.

Bula
| Bula a răspuns:

Banca iti cere garantii serioase ca va primi banii inapoi.
Majoritatea bancilor dau imprumuturi doar daca ai cel putin 6 luni vechime si duci dovada unui salariu de cel putin 4 ori mai mare decat ratele lunare pe care trebuie sa le platesti pana ce rambursezi intreaga suma.
Evident, pentru sume mai mari si vechime putine, vor cere si garantii suplimentare: giranti sau chiar garantie ipotecare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suma pe care o poți obține ți-o va spune banca cu care lucrezi. Tot ea îți dă detaliile ce acte trebuie să aduci.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Eu am reusit tot cu 4 luni de contract sa iau 25.500 lei la CEC BANK.Nu ai nevoie de nimic de la firma.
CEC 0800800848 simulare credit.

| RRoberto2018 a răspuns:

Da, ai putea sa primesti 6000 si chiar mai mult. Depinde de ce venit lunar ai si da, ai nevoie de adeverinta de venit si alte acte pe care ti le cere banca. Pentru detalii, mai bine treci pe la mai multe banci si vezi ce iti ofera, si iti alegi ce iti convine cel mai bine. Succes!