| EX_AL_2002 a întrebat:

Vreau sa imi fac un magazin online de tip dropshipping pe platforma shopify.

Intrebarea mea este, trebuie sa am un act de tip PFA, SRL etc.

Va rog sa raspundeti doar daca stiti sigur sau aveti experienta in asta. Nu raspundeti daca nu stiti si nu va dati cu presupusul.

Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca ai nevoie de o forma juridica pentru a taia facturi si a fiscaliza banii... daca nu vrei sa faci puscarie pentru evaziune fiscala

| toniDRA a răspuns:

Evident. Furnizorul trebuie sa-ti trimita o factura la tine. Iar daca ai foarte multe comenzi, de ex. China via Romania, trebuie sa platesti tva intracomunitar.
Ma rog, e mai bine sa discuti cu un contabil bun.