| anonimulllll a întrebat:

vreau sa va cer sfaturi și să-mi răspundeți la câteva întrebări, am fost azi la o piața din orașul unde stau eu, și era foarte multă lume, și de atunci tot m-a gândesc dacă s-ar merita sa deschid ceva gen sa vând clătite, sau ceva de genu, as vrea sa încerc nu Mi-ar părea rău dacă nu Mi-ar merge, am o suma de bani strânși, și am nevoie de ceva aprobări de la primărie pentru a face ceea ce am zis? Și ce credeți s-ar merita? Vreau sa fiți serioși și fără chef de Glume, mersi anticipat!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar si pentru un chiosc mic tot ai nevoie de o gramada de aprobari: primarie, sanepid, protectia muncii, pompierii samd.

| AndreiWeisz a răspuns:

Incearca cu clatite si cu waffles, dar asigura-te ca sunt multi tineri pe unde vrei sa faci asta, ei sunt clientela ta tinta, batranii de 60 de ani probabil nu se vor ingramadi la asta.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Petru a-ți deschide o afacere ai nevoie de mulți bani în buzunar și de multă răbdare pentru a ți se aproba toate actele... durează între 6 luni și 2 ani deoarece o să fi plimbat dintr-un loc în altul.

| anonimulllll explică (pentru IrinaMihaela15):

De ce așa mult?! Vreau doar sa vând niște clătite nu sa cumpăr toată piata

| IrinaMihaela15 a răspuns (pentru anonimulllll):

Dacă vrei să-ți faci o afacere legală atunci ai nevoie de multe hârțoage.

| anonimulllll explică (pentru IrinaMihaela15):

Aiuuuurea!

| Socke a răspuns:

Posibil. depinde si ce vinzi. e bine sa vinzi ceva original si de calitate.
Daca pur si simplu vinzi clatite cu gem/nutella, poti sa castigi un ban. Dar ai putea nu stiu sa vinzi clatite pufoase cu nutella, sirop de ciocolata frisca.sau sa lasi clientul sa-si faca el singur clatita. adica sa zic sa comande o clatita cu nutella, cu sos de bezea cu capsuni si banane.
sau uite alta idee:
stii aluatul de biscuiti? poti sa vinzi de exemlpu un con cu aluat de biscuiti.
ca un con de inghetata, dar nu e inghetata ci aluat de biscuiti.

| anonimulllll explică (pentru Socke):

Daa, ar fi ceva, da e cam complicat, e adevărat ca durează așa mult cum a zis Irinamihaela?

| anonimulllll explică (pentru Socke):

Daaa, ar fi ceva da e cam complicat, da oare sa fie așa cum a zis irinamihaela?

| Socke a răspuns (pentru anonimulllll):

Posibil. adica investesti de principiu mereu in acea afacere indiferent ce e. Adica daca faci sa zic doar clatite evident iti trebuie oua, faina etc...+ gem, nutella, etc...si dureaza pana scoti un ban.nu poti nici sa vinzi clatitele foarte scump ca atunci nimeni nu le mai cumpara. iti trebuie pur si simplu noroc, mai ales la genul de afaceri unde e vorba de ceva care se poate face sa zic in casa sau le gasesti oriunde(adica si la mega image gasesti clatite gata facute, iti mai trebuie niste gem sau nutella).
Incearca acum ce pot sa zic.

| Socke a răspuns (pentru anonimulllll):

Nu e foarte complicat.Cauta cookie dough recipe pe net si o sa gasesc acolo reteta.de principiu e ca orice aluat de prajitura.
amesteci unt cu zahar brun, vanilie si putina sare. apoi pui niste lapte, adaugi faina incet in timp ce amesteci, apoi iti iese practic vorbind un aluat de prajitura normal. poti sa adaugi dupa aia bucatele de ciocolata, caramel etc...