| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU, vreau si eu sa cumpar un telefon in rate si toate bancile imi resping solicitarile la crearea unui card pentru rate.
Tin sa mentionez ca nu am platit un abonament acum mai bine de 6 ani la Orange la un Nokia dala cu butoane, saracie de aia.
Toate bancile imi zic ca nu ma incadrez, cum pot face sa nu mai apar pe nicaieri, ca banuiesc ca sunt intr-o baza de date ca rau-platnic?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Solutia rationala pe care sa o iei este sa muncesti, sa-ti pui niste bani deoparte sa-ti iei telefonul cu banii jos. Orice om poate astepta cateva luni sa-si puna bani deoparte, doar repezeala sa cumperi un telefon in rate, dorinta de a-l detine rapid in proprietate este nejustificata. Daca nu iti permiti sa-l iei acum cu banii jos, asta indica clar faptul ca nu iti permiti un telefon scump in momentul de fata. Degeaba scoti bani din buzunar la rate cu super-dobanda pe un lucru pe care nu ti-l permiti. Sigur mai poti astepta cateva luni sa-ti pui bani deoparte pentru un telefon pe masura ta. Nu fii lacom, nu-ti dori luna de pe cer cu banii putini pe care ii ai in buzunar, asta va doar o pierdere de bani pentru tine. Fii chibzuit si cumpara-ti doar telefonul pe care ti-l permiti, nu unul de ultimul racnet.

Treaba sta in felul urmator: sunt 2 tipuri de oameni in lumea asta - cei care isi permit lucruri si cei care nu isi permit lucrurile pe care vor sa le cumpere, si de asta fac rate. Pe tine, daca nici macar bancile mari nu te accepta, e clar ca vei iesi in pierdere daca te vei imprumuta de la un IFN. Mai bine stai si mai asteapta pana ti-l poti cumpara cu banii jos.

Si sa fim seriosi acum, sa nu mai facem o tragedie din faptul ca n-ai ultimul telefon depe piata. Daca intr-avedar n-aveai niciun telefon si aveai nevoie urgenta de unul pentru apeluri, iti puteai linistit cumpara si unul de 100 de lei, cu banii jos, daca intr-adevarar aveai de nevoie de functiile unui telefon - apelurile. In rest, daca doar vrei sa-ti innoiesti telefonul cu unul de ultimul racnet, cu camere foto cu enspe megapixeli doar pentru frecat instragramul, facebookul si altele si doar pentru afisarea lui cu mandrie in lume, nu merita. Ratele, ami ales alea la IFN-uri, or sa te aduca la sapa de lemn. Fii mai chibzuit!

https://www.youtube.com/watch?v=jzCMlfr5zi4

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai depinde cand ai rezolvat creanta aia cu abonamentul.
De obicei esti inscris in biroul de rau platnici vreo 4 ani

| Allanel a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt in biroul de credit, am cautat. Si chiar am un scor foarte bun.
650, la o scara de referinta intre 350 si 800.
Adica binisor

| Wr3nch a răspuns:

Probabil esti inscris la birould de credit. Poti incerca sa faci cerere sa vezi daca esti trecut ca rau -platnic.

| Allanel a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu sunt in biroul de credit, am cautat. Si chiar am un scor foarte bun.
650, la o scara de referinta intre 350 si 800.