| Marian_Bogdan_1997_jP89 a întrebat:

vriau sa pun o întrebare Daca ar fi razboi SUA vs coreea de nord cine credeți ca ar caștiga întreb asta pentru ca am observat ca în ultima vreme relațiile dintre cele doua state sunt destul de tensionate.

Răspuns Câştigător
| thegodfather12 a răspuns:

SUA pentru ca are un buget mai mare al armatei, si celelalte tari o sa fie tot de partea lor pentru ca ei "elibereaza" toate tarile ingenuchindu-le in fata lor. Ca sa aduca motive sa le atace, spun ca sunt conducatorii rai si ii denigreaza. Asa au fost mereu, cum o tara nu le convenea intrau cu armata la ei a sa ii "elibereze". Si pe Ceausescu, URSS( Gorbaciov) si americanii l-au dat jos, nu poporul din proprie initiativa...

Răspuns utilizator avertizat
28 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Sunt implicatii foarte mari, nu se pune problema doar cine castiga.

Coreea de Nord are capacitatea sa retalieze impotriva aliatilor Statelor Unite din regiune: Coreea de Sud, Japonia, Taiwan.

Deci degeaba "castiga" militar Statele Unite daca orase cu zeci de milioane de locuitori ca Tokyo sau Seul sunt distruse cu arma nucleara.

Japonia e a treia economie a lumii si al doilea detinator strain de bonuri de trezorerie americane, dupa China.

Un atac cu arma nucleara impotriva capitalei Japoniei ar prabusi dolarul american, bursele din toata lumea si ar trimite economia globala in recesiune economica.

Pierderile ar fi de mii de miliarde de dolari.

E exclus ca Statele Unite sa-si asume un asemenea risc, chiar daca vor ei sa para mari si tari.

Răspuns utilizator avertizat
| Parmalat a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Razboaiele nu se fac ca sa omori oameni, se fac pentru un scop economic.

Nimeni nu castiga nimic daca ataca Coreea de Nord si e foarte greu pentru Coreea de Nord sa atace America deci nimeni nu are nimic de castigat economic dintr-un razboi cu Coreea de Nord.

Stie si Coreea de Nord ca daca ataca America, tara lor o sa fie distrusa deci n-o sa atace ei primii niciodata. Ei si-au facut arma nucleara ca sa se apere de America, nu ca sa atace America.

Americanii fac un joc mai larg acolo in zona ca sa intimideze China. O sa vedem daca le iese sau nu si ce vor obtine din asta. Razboi cu Coreea de Nord n-o sa fie.

Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn a răspuns:

SUA castiga ca are o putere militara mult mai mare decat Coreea de Nord.

Răspuns utilizator avertizat
| tehno125482 a răspuns:

Sua

| alex9899 a răspuns:

Pai deja e logic cine câștiga cel mai probabil Rusia nu se va bagă la fel cel mai probabil nici china deci coreea de nord e singura contra tuturor mai ales ca și coreea de sud îi va ataca mai bine ar sta cuminți și șira vedea de treaba ei sa nu se mai ia cu SUA coreea de nord e o țara săraca vai de ia oameni mor de foame și proști pun armata pe primul loc ce e în capul sataniștilor ălora nici nu ma mira ca SUA nu cedează sunt sigur ca SUA câștigă cel mai probabil război-ul în maxim 3-4 zile dacă se lasă de buna voie 1-2 săptămâni în sfârșit o sa îl omoare pe dictatorul ala în puțit.

| thegodfather12 a răspuns (pentru alex9899):

Omul isi apara tara. Cum am mai spus astia cuceresc tari sub pretextul de "eliberare".

Răspuns utilizator avertizat
| alex9899 a răspuns (pentru thegodfather12):

Asta nu e adevarat coreea de nord este o țara comunista plina de proști și de săraci nici măcar drumuri nu au și se țin smecher ca îi termina pe americani foarte bine SUA ar face bine sa casieria coreea de nord așa mai scapa lumea de o țara comunista

| Parmalat a răspuns (pentru alex9899):

Www.youtube.com/watch?v=QkgLUw7CvK8

Romania e mult in spatele Coreei de Nord ca infrastructura. Daca ei de maine nu mai fac nimic si noi continuam sa facem cum am facut pana acum, nu-i ajungem in 50 de ani.

Ei au alte probleme acolo: nu au acces la produse si servicii din Occident cum nu aveam nici noi inainte de 1989, dar isi produc in tara tot ce au nevoie si ce nu pot produce importa din China.

Sunt saraci pentru ca proprietatea privata e limitata cum era si la noi inainte de 1989, dar statul nu e sarac. Si nici indatorat cu sute de miliarde de dolari nu e, asa cum sunt toate tarile occidentale.

Noi nu vom avea in Romania in timpul vietii noastre drumuri ca ale lor. Degeaba radem de ei.

| thegodfather12 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Citeste definitia comunismului! Comunismul a fost o idee buna, numai ca a fost prost aplicata!

| thegodfather12 a răspuns (pentru alex9899):

Cu cate tari e/a fost in razboi Coreea de Nord si cu cate SUA? Cine are gandul mai mult la razboi?

| thegodfather12 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Si eu nu am sustinut americanii...II consider cea mai mare "boala" a lumii astia peste tot unde au mers au facut razboaie, si nu, punctez pe NU, ca sa salveze tarile, ci ca sa le conduca ei si sa ia ei resursele.Nu vezi ca orice conducator cu "sange in instalatie" care li s-a opus a fost denigrat si i s-au adus numai lucrurile rele in evidenta. Pe Fidel Castro au incercat sa il omoare de mii de ori pentru ca nu a vrut ca tara lui sa faca ce spune SUA...

| thegodfather12 a răspuns (pentru alex9899):

E frumos in Coreea de Nord ca pare ca ai fost acolo si stii cum sunt oamenii si locurile?

Răspuns utilizator avertizat
| thegodfather12 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Citeste ce e comunismul ca idee, nu cum a fost folosit. Tie ti se pare normal ca acum Americanilor sa nu le convina Iohannis si sa iti vina sa iti bombardeze casa si familia? Pana sa vina astia cu amenintari, Coreea nu stiu sa fi facut nimic sa ii atace, doar isi testau armamentul, americanii o fac si ei doar ca pe populatia altei taru...

| thegodfather12 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Nu intelegi nimic din ce zic. Toti ii pupa in... pe americani ca cica ar fi salvatori, ei elibereaza etc., dar nu e adevarat, ei fac razboaiele astea ca sa controleze tot.Nu vezi ca ne arata numai cauze bune la ce fac ei, si in schimb pe liderii tarilor atacate ii denigreaza nearatand ce fac si ei bun? Pe Ceausescu nu il denigreaza la fel media si unele persoane? Spune mi ce sa mai construit de cand a fost el ucis cu sange rece? Si 90% asfaltul pe care mergi a fost facut pe vremea lui, fabricile au fost distruse...Au fost interese externe pentru ca deveneam prea puternici pentru o tara mica.

Răspuns utilizator avertizat
| thegodfather12 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Ar reactiona daca noi acum(lucru imposibil) sa ne facem bombe nucleare

| alex9899 a răspuns (pentru thegodfather12):

E o țara comunista plina de sărăcie la care mai pui ca au și niște legi de proști cum ar fi pedeapsa pe trei generație practic conducătorul ala își bate joc de propriul lui popor