| Alinailies a întrebat:

Trebuie declarate veniturile facute din Youtube? Si daca da, cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Declari o dată pe an în ianuarie la circa financiară, declarația pe proprie răspundere, declarația 101 mi se pare. Am vorbit cu o contabilă. Dacă totalul anual este sub 500 lei, poți să nu o faci.
Apoi îți vine acasă o hârtie cu cât impozit ai de plătit pe anul precedent, pe care trebuie să îl achiți până în luna mai.

| Alinailies explică (pentru sadrian46):

Am inteles! Multumescc frumos pentru lămurire!

27 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Contacteaza un avocat pentru deschiderea unui SRL. Ii spun de unde-ti vin banii ca el sa stie ce coduri CAEN sa introduca.

Apoi, colaborezi cu un contabil.

| siriusblack98 a răspuns:

Chiar nu ai altceva mai bun de facut decat sa iti ingreunezi singura viata? Profita de faptul ca YouTuberii nu sunt intrati in atentia ANAF la ora actuala. Daca vrei neaparat sa-i dai si statului o parte din veniturile pe munca ta, atunci mergi la institutia ANAF din judetul in care apartii si le spui acolo ce venituri vrei sa declari si te indruma ei.

| Alinailies explică (pentru siriusblack98):

Multumesc!
Eram doar curioasa.
Deocamdata nu fac o suma atat de mare dar nu se stie niciodata ce se intampla in viitor.
Voiam doar sa stiu cum se procedeaza pentru plata impozitului.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Alinailies):

Cu placere. Ignora ce ti-au zis altii pe aici ca nu faci nici un fel de inchisoare si nici dosar penal nu ti se face ce dracu rolling on the floor)) Nu se intampla asta nici cu astia care vand la tarabe sau pe marginea drumului ori in targuri legume, fructe, animale, pasari si nu au certificate de producatori, firme, PFA-uri, case de marcat, nu platesc nimic catre ANAF si lista continua. Nu vine nimeni sa te ia pe tine ca generezi tu 5 dolari pe luna din vizualizari sau iti doneaza lumea cativa banuti in contul de patreon.

| Mirel4412 a răspuns:

Te cauta sri-ul maine, trupele speciale la 10 dolari pe care probabil nu-i faci pe luna din Youtube.

| Alinailies explică (pentru Mirel4412):

Calmeaza-te, pari cam tensionat!
Sunt libera sa comentez raspunsurile primite, vreau argumente.
Nu-ti convine, stai acolo linistit si ignora intrebarea mea.

| Mirel4412 a răspuns:

Le zici la altii sa se informeze si sa nu mai faca misto, dar tot tu ne-ai intrebat. Daca stiai asa bine de ce ai mai pus intrebarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, trebuie. Si e destul de complicat. Trebuie sa mergi la un avocat, la un contabil, la ANAF si probabil si in alte parti. Si din banii pe care ii castigi din YouTube platesti niste taxe. Daca nu o faci inseamna ca lucrezi la negru si risti inchisoare.

Si eu ma interesez deoarece ma gandesc sa imi fac un canal de YouTube, si aparent partea cu hartogaraia si taxele o sa imi dea mai multe batai de cap decat vlogul in sine.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Avocat?
contabil?
de ce? cand e suficient sa depui declaratia unica online la anaf...

| Alinailies explică (pentru anonim_4396):

Inchisoare?
Probabil dosar penal dar cine ti-a spus ca faci inchisoare?
Mai ales daca persoana nu are cazier

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alinailies):

Asa am auzit la niste persoane de pe Youtube.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://youtu.be/9EE8A4UGgnc

https://youtu.be/Cl0Ywy_HC64

Nu ii spune tu sa ignore ce au zis "altii", bai asta. Mai intai informeaza-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie avocat, nu crede prostiile ce le scriu habarnistii astia. Trebuie sa iti faci declaratie unica de venit si probabil te incadrezi la artist sau ceva, nu stiu cum se cheama grupa, intra sa vezi. Normal anafu nu te cauta daca ai profituri sub 50 de lei

| Alinailies explică (pentru anonim_4396):

Nu ma grabeam sa caut avocat si contabil, mi se pare aiurea.
Intrebam sa stiu ce fac pe viitor, in caz ca o sa fac mai multi bani, deocamdata nu ma agit, sunt la inceput de drum si incasarile sunt prea mici.
Multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alinailies):

E bine sa faci la astea online pentru ca poate usor sa te gaseasca, in special daca te bagi la etoro. Vede daca nu esti cuminte

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca cei 2 oameni din link-urile pe care le-am dat sunt "habarnisti"? Unul e youtuber si celalat contabil. Tu? happy

| Alinailies explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce este etorosad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alinailies):

Daca bagi la bursa sau faci investitii online trimit firmele direct la stat raportu de cont, pentru ca asa e legea. Youtube nu face asa ceva

| Alinailies explică (pentru anonim_4396):

Merci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate chiar nu puteti sa dati un raspuns fara sa bateti apropouri despre raspunsurile celorlalti oameni? Sau macar daca o faceti, nu mai jigniti aiurea.

YouTuberii mai colaboreaza si cu contabili, avocati etc. Informati-va si dupa dati-va cu parerea.

| Alinailies explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine dar cred ca cei care au incasari maricele.
Pt ca un avocat si un contabil trebuiesc platiti, eu nu mi-as permite asa cevasad.

| Catalin77945 a răspuns:

Nu trebuie, adica cel putin eu nu le dau nimic si nu am patit nimic pana acum so yeahhh

| Alinailies explică:

Avocat si contabil?
Pe bune!?

| DataScience a răspuns:

Microintreprindere, te angajezi singur printr-un contabil(il intrebi cum se face) si platesti 1% din venituri in loc de 3% daca nu te angajezi pe tine isati
https://www.youtube.com/watch?v=-FliU_99B10