| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Imi poate zice cineva un website (eventual o adresa de e-mail) unde pot depune declaratia de venit pentru anul trecut, daca am lucrat cu contract de munca legal pe perioada determinata (aproape trei luni) in Germania?

Mentionez ca unul din fostii angajatori (de anul trecut) mi-a zis ca daca vreau sa ma ajute el in acest sens, ma costa 100 Euro. (Ori pentru a completa un formular, este cam piperat).

Mi-a zis ca persoanele care au castigat legal sub 8500 euro pe an muncind legal in Germania, isi pot primi inapoi toti banii care le-au fost retinuti din impozitul lunar pe salar.

Dar, cum dupa doua luni si ceva lucrate in Germania, impozitul retinut este de doar 263 Euro (din care fostul sef cere 100 Euro), m-am gandit sa incerc sa ma descurc singura.

Am cautat pe internet despre Finanzamt si am gasit ca pot depune online acte, pe site-ul www.elster.de Am gasit chiar doua video-uri unde se arata cum se face si am urmat pasii de acolo intocmai.

Dar, spre mirarea mea, dupa ce introduceam pin (numarul personal de identificare) si accesam butonul mai departe, nu ma lasa sa continui inregistrareea online. Imi scria mereu greseala - cod introdus incorect.

Arata in video ca acel pin este un numar lung care se afla in stanga, in partea de sus pe un anumit act legal (parca foaia cu impozitul).

Dar, pe nici una din foile primite pentru fiecare luna lucrata in Germania, nu apare aceasta informatie - caci m-am uitat pe toate foile de mai multe ori.

Am incercat sa inscriu diferite numere gasite pe foi, numarul de asigurat primit de la AOK asigurari de sanatate, alt numar de asigurat, eTIN, transfer ticket, inclusiv codul numeric personal de pe buletinul meu de identitate din Romania, dar toate mi-au fost respinse, neputand merge mai departe si sa termin inregistrarea.

Am scris doua e-mail-uri catre call center gasite la contact pe site-ul german, mi-au trimis un e-mail de notificare ca au primit mesajele mele si vor incerca sa imi raspunda in cel mai scurt timp.

Dar, azi i-am sunat la telefon si am explicat totul despre problema intampinata si i-am rugat sa ma ajute. Mi-au zis ca acel pin (numar personal de identificare il primesc doar persoanele care au resedinta in Germania - apoi, i-am zis ca eu locuiesc in Romania.

I-am cerut un website sau o adresa de e-mail unde as putea scrie cu scopul de a primi impozitul platit din salariile mele anul trecut, dar nu avea aceste informatii.

Rugamintea mea este daca stie cineva unde ar trebui sa scriu un e-mail, eventual in atentia carei persoane, pentru a depune foile cu salariile primite in timpul muncii mele in Germania anul trecut, pentru a primi inapoi impozitele retinute din salarul meu.

Va multumesc anticipat.

1 răspuns:
| florinflorescu a răspuns:

Declaratia de venit o depui la anaf. nu poti sa o depui online. succes.