| Acid_Dany_1995 a întrebat:

Salut.Vreau sa fac un magazin online.Acum a aparut o intrebare:
Pentru a comercializa produse in magazinul meu imi trebuie ceva drepturi de autor? Sa zicem ca X este o firma de electronice, eu cumpar de la ei un telefon marca X si vreau sa il vand in magazinul meu.Am nevoie de vreun act?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Drepturile de autor nu au nicio legatura cu ce vrei tu sa faci, ca doar nu susti ca sunt marcile tale.
Practic tu faci ce face orice magazin -cumpara de la distribuitori si vinde mai departe, dar procesul in sine are loc, in cazul tau, intr-un magazin virtual. Ai nevoie de factura emisa de catre firma de la care ai cumparat. Pentru contabilitate ai nevoie si de factura pe care o emiti tu clientului(se completeaza in 2 exemplare-de obicei rosu si albastru, una ramane la tine-rosie, si una merge la client-albastra). In cazul contractelor cu firmele de curierat(daca platesti tu transportul )va trebui sa ai facturi/chitante si de la ei(tot pentru contabilitate). De asemenea va trebui sa poti dovedi orice alta suma care vrei sa o decontezi(chirie pentru site, administrator de site, contabil, etc).

Bineinteles, ai nevoie de firma pentru asta. Daca nu vrei sa te complici te poti juca de-a vanzatorul pe site-uri gen okazii.

1 răspuns:
| Tyysonn a răspuns:

E foarte complexa problema, dar exista solutii, banuiesc ca vrei sa faci un magazin second hand nu?
Exemplul dat nu vine in ajutor problemei tale, probabil ca daca cumperi tel x ai act la el deci nu vad care ar fi problema. Daca incalci drepturi de autor pe site este o problema, In exemplul dat nu incalci, dar incearca sa explici putin ce face acel magazin.