| yulyan32 a întrebat:

Vreau sa imi deschid o,, afacere" cu gaini. Eu sunt la tara, si vreau sa imi cumpar mai multe gaini( in jur de 200). Ca sa vand oua, am nevoie de bon fiscal? Am un termen limita de proba? Ar putea Anaf-ul sa imi faca ceva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La producator mic - firma mica.
Poti sa infiintezi un SRL sau sa produci ca persoana fizica.
In ambele cazuri vei avea posibilitatea sa-ti deduci cheltuielile si sa-ti recuperezi investitiile, pierderile, ca vor fi multe.
Ca producator inregistrat iti vei putea vinde si mai bine produsele (probabil "bio").

De detalii intereseaza-te la primaria comunala, ei se ocupa specializati de producatorii locali.

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Incasarile pe care le poti face tu de pe urma a 200 de cotcodacitoare nu-ti permit sa devii persoana juridica ca te costa mai mult ca tot ce investesti. Nu se cheama afacere, esti un mic gainar. Vinzi cateva oua sau o gaina ocazional la vecini si cunoscuti ca orice baba care ii trebuie de chibrite, nu te imbogatesti, nici macar nu castigi mare lucru. Nu faci publicitate ca nici nu-ti trebuie, se face din gura in gura. Daca vezi ca trage cu ochiul militianul din sat pe la gardul tau ii mai dai si lui 10 oua /sapt. In sat nu prea ai cui vinde de regula decat daca le scoti la poarta ca pe merele cazute din copac sau le duci la oras la cunoscuti sau le vinzi plimbandu-te prin piata.

| untu a răspuns:

Nu uita sa scrii cu creionul data ouatului pe oua ca sa vada lumea ca e proaspata dupa numarul de zile! Si atentie si grija mare ca au aparut vulpile in curtile oamenilor!

| KenNine a răspuns:

De putut poate sa iti faca dar pentru ca esti mic producator nu se complica, doar sa nu te dea cineva de gol.

| yulyan32 explică:

Am inteles, va multumesc!