| bestia69k20 a întrebat:

Vreau sa îmi deschid o mica afacere online cu produse handmade. (Pe insta, ca tot "marii întreprinzatori")Întrebarea mea este, în legătură cu transportul, pot încheia un contract cu o firma de curierat sau trebuie sa merg personal? Si care ar avea preturi mai ok? sa nu fie o brățară 30 de lei spre exemplu si transportul 25.
(fiind contabil, Restul chestiunilor le știu, numai ca acest aspect al transportului îmi este neclar.Si eu m-am gandit la un P.F.A.)

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Te intrebasem ceva: ce firmă ai ACUM dar văd că nu reacționezi. Mă rog...

| bestia69k20 explică (pentru sierra1):

Am zis sus ca e P.F.A.

| sierra1 a răspuns (pentru bestia69k20):

Da, ai zis sus că va fi pfa. Cinstit: nu te bagă nimeni in seamă cu pfa-ul tău fictiv să faci contracte de a trimite odată pe lună, o brățară la preț redus.

Crede că așa e! Restul de intervenții sunt frecții. Sper că te-am ajutat!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chemi curierul și vine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Inspira-te din link-urile de jos, citeste-le integral (inclusiv răspunsurile, acolo unde e cazul) și mai cauta si tu informatii pe net, s-ar putea sa mai gasesti sugestii care nu trebuie ratate.

http://www.avanticart.ro/......nline.html

http://ecompedia.ro/recomandari-curieri-raport-pretcalitate/

http://www.gomag.ro/blog/mic-ghid-pentru-strategia-de-livrare/

| sierra1 a răspuns (pentru floresdemayo):

Dacă te numești FLANCO sau EMAG sau ceva similar, da, faci contract cu veun curier să "stai in față". Dacă ești mărunțel, "stai in banca ta", nu mergi nicăieri să faci nici un contract și plătești corect ca orice expeditor ocazional

punct

| floresdemayo a răspuns (pentru sierra1):

La nevoie, va face o plimbare până la o firma de curierat.
La urma urmei, transportul se adaugă la pretul produsului comandat, iar cumpărătorul are datoria să achite la primire, suma totală.

| sierra1 a răspuns (pentru floresdemayo):

Https://www.youtube.com/watch?v=OxZp4VEopcE

in context contează doar numele trupei

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate te ajută și informatiile de aici:

https://www.startupcafe.ro/......rierat.htm

| Dismally a răspuns:

Curierul oricum vine sa preia pachetul, contractul il poti incheia pentru a obtine un pret mai bun dar avand in vedere ca vei fi unul din "marii întreprinzatori" nu stiu daca vei primi vreo reducere happy Cel mai ieftin transport este prin Posta Romana, dar aici trebuie sa mergi personal sa pui coletul si clientul va trebui sa mearga personal sa il ridice, la firmele de curierat este cam acelasi pret.

| Sekim a răspuns:

Poți suna la o firma de exemplu FanCourier, ceri sa vorbești cu cineva mai sus și discuți despre un contract sau o înțelegere. Tu sa iei transport numai de la firma lor și ei să mai lase putin din preț sau ceva de genul, se poate pentru că știu pe cineva care a făcut așa. Mult succes.