| danynyo a întrebat:

Salut,vreau sa inchirez un spatiu unde sa imi deschid un bar.
M-ar interesa sa stiu:
1.Cat m-ar costa marfa aproximativ
2.Ce aprobari am nevoie
3.Ce taxe trebuie achitate
4.Ce tip de marfa
5.Ce suma de bani ar trebui.

4 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

1. Marfa depinde de marimea barului, dar de ex un suc Coca-Cola, tu il cumperi cu 2 lei.
2.3. http://ideideafaceri.manager.ro/......13543.html
4. Marfa ti-o alegi tu in functie de ce vrei acolo, de la bauturi pana la mancare.
5. Cel putin 20 de mii de euro in cazul in care o iei de la 0

| Adib123 a răspuns:

Buna, daca este prima ta afacere, un bar este cea mai nepotrivita idee. Pe langa faptul ca ai nevoie de foarte multe autorizatii de functionare fiind un spatiu dedicat publicului. Din start o luna numai umblat dupa autorizatii si bani aruncati. Apoi apar tot felul de cerinte stupide: planuri de evacuare, stingatoare, acces, protectia muncii, e o lista foarte lunga. Si pe langa toate astea am inteles ca pentru domeniul acesta se va cere ipozit forfetar, undeva la 8000 lei pe an. Asa ca sa faci o crasma mica din care se scot maxim-maxim 3000 lei pe luna si sa incaruntesti de tanar nu stiu cat rost are. Ca prima afacere ti-as recomada sa te indrepti spre altceva, eventual servicii de ceva fel. Gaseste o idee si primul pas mergi la un avocat si discutati tot acolo. El se poate ocupa si de acte si de infiintare. Ceva idei de afaceri gasesti aici http://3afaceri.blogspot.ro

| Adib123 a răspuns:

Ai scris si ca este intr-un bloc, acolo din start iti zic ca pentru a autoriza punctul de lucru ai nevoie de aprobarea vecinilor cu care ai pereti comuni. Prinzi unul caruia nu-i convine galagia si fumul care nu vrea sa-ti semneze si incepe distractia laughing

| danynyo explică:

20 de mii?,glumesti,nu e cine stie ce mare,find vorba mai mult o crasma sa fac, cu vin, bere, tarii, țigării, sucuri ceva de genul asta.
Locul e intr-un bloc la vedere are si ceva terasa...mai mult ce aprobari ar trebui.
Cam ce profit as scoate pe luna?
Spațiu il iau in chirie