| usAlexGTX a întrebat:

Vreau sa ma stabilesc in SUA in viitor. Cum pot face rost de viza permanenta? Cum pot lua viza de emigrant? Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc ca sa pot lua viza?(Varsta, bani, etc?)
Va rog ajutati-ma, sunt disperat! Dau Funda, multumesc, sa aveti o zi minunata!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

10 ani trebuie sa stai pentru green card (rezidenta permanenta) - in timpul ala nu ai voie sa pleci din EE.UU adio Romania. Conditiile simple, o firma sa te angajeze cu contract nedeterminat, sa ai loc cu adresa (chirie sau la un prieten) si restul se rezolva.

| Violleta2022 a răspuns:

Facand aplicatie de emigrare pe profilul de munca pe cares e cauta, avand deja o facultate terminata si eventual ceva diplome sau cerificari in acel domeniu. Trebuie sa verifici listele de joburi care se cauata acolo si ce este disponibil pentru emigranti. Listele se modifica in fiecare an.
Pana la 30 de ani ai punctaj maxim, dupa care inecpe sa scada puncatjul.
Am uitat, limba engleza este obligatorie si eliminatorie.
Rezidenta permanenta este de 10 ani pana vei obtine cetatenia.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti completez despre:
Loteria vizelor este deja suspendata pe termen nelimitat, cat si alocarea de vize permanente ori turistice, deoarece USA a inchis granitele emigrarii, din cauza pandemiei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aha, acu am aflat si cu ce vroiai sa te ajut. Gasesti toate informațiile pe site ul ambasadei sua despre vize. Daca erai asa disperat puneai mana si citeai

| Catrice a răspuns:

Viza permanenta=cetățenie. Minim 5 ani de stat acolo.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Catrice):

Rezidenta permanenta este de 10 ani!
Este deja schimbata de 5-6 ani incoace.

| Andreeush a răspuns:

Pot trece ani mulți până să obții cetățenia americană.

| cristimihailov a răspuns:

Poti sa ajungi acolo, via Canada/Australia sau Noua Zeelanda.

Desi, daca vei pune piciorul in aceste tari, nu te vor mai interesa statele unite.

| usAlexGTX explică (pentru cristimihailov):

Cum pot ajunge in State prin intermediul acestor tari?

| cristimihailov a răspuns (pentru usAlexGTX):

Ai raspuns pe privat

| JicaContra a răspuns:

1. loteria vizelor
2. gasesti job acolo si esti sustinut de firma (lucru cu o greutate enorma)
3. te casatoresti "din dragoste" cu cineva de acolo, TREBUIE sa stai casatorit 2 ani si o sa fii verificat de emigrari in timpul asta, efectiv daca, casatoria e reala (vine si iti miroase patul sa vada daca e parfumul ei in el)

in orice caz, daca asta:
https://ro.usembassy.gov/visas/
nu te satisface, atunci da un telefon la ambasada si intreaba!

| Violleta2022 a răspuns (pentru JicaContra):

1. loteria vizelor este suspendata pe termen nelimitat
2. Joburile acolo nu se mai gasesc in momentul de fata, deoarece rata somajului a urcat cu 20% in momentul asta
Chiar daca isi gaseste job acolo, nu-i viza permanenta, ci de lucru (working viza), unde-i obligat ca la sfarsit de contract sa se intoarca in tara si sa aplice pentru viza de emigrare. Pentru casatorie sansele sunt minime, aproape inexistente, fiindcaa ca putini prefera romani. Chiar si romanii care sunt acolo, tot prefera casatorii cu americani, sau alte natii.

| JicaContra a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, asa e!