| zaza200 a întrebat:

Vreau sa plantez o livada de nuci, in judetul Suceava pe o suprafata de circa 5hectare, de care dispun, impreuna cu o asociatie care se ocupa de acest gen de plantari, deoarece nu dispun de resursele necesare pentru a o planta singur. Ce sfaturi imi dati!?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Părerea mea e că mai bine găsești o soluție să o plantezi singur chiar dacă nu reușești toată odată. Combinațiile astea cu asociațiile totdeauna ies prost și vei ieși păgubit. Contractele lor totdeauna au câte o chichiță scrisă pe undeva cu litere mici care te va dezavantaja. Mai bine singur și mai încet decât să te doară capul mai târziu.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

5 ha nu-i mult daca pui nuci.Aia ii pui singur intr-o zi.Ari terenul cat mai adanc poti sau pe cine aduci adanc, asta e important, apoi primavara dai cu discul si pamantul este marunt, bagi cazmaua odata si deja ai plantat un pom laughing serios vorbesc.E floare la ureche.Gandeste ca nucii aia ii plantezi undeva la 8metri pe 8 metri sau 12 pe 12 metri deci nu-ti intra multi pomi la ha. Pomu ala e un bat cand il plantezi, sau nu-i cine stie ce mare.Marchezi locu bataind sau infingand niste bete, apoi duci la fiecare bat un pom si dupa cum am spus pamantul afanat dai o cazma si deja ai gropita pentru pom, pui, dai pamint bati nitel cu picioru si aia e ai plantata deja un pom, mai mult scriu eu aici ca timp laughing tu in timpul asta deja ai plantat cel putin 2 pomi. Dupa bagi o galeata de apa la fiecare si aia e tot, ai terminat lucrarea.Simplu rapid.Nu stiu daca ai 200 de pomi la ha, deci sin 5 zile singur si tot plantezi asa lejer.