| NYØ2002 a întrebat:

A fost cineva cu colinda? Apropo cat ati facut? Eu anul trecut cand aveam 16 ani m-am dus cu steaua si am facut 400 lei si anul asta am facut 130 lei pentru ca am fost in 3 si la straini/necunoscuti.Eu acum am 17 ani si ceilalti 2 aveau 15. Unul e din oras cu mine si celalat e din clasa de la el.Maicasa mi se pare cam ciudata.Maicasa ii spunea sa vina singur sau cu un prieten sj dintre mine si Marco, m-a ales pe mine.Maicasa lucreaza la un un laborator de analize si acolo este un bloc.Ne-a asteptat maicasa sa venim in blocul ala si venea dupa noi de parca ar veni la colindat cu noi.
Maicasa batea la usa si dupa ce a deschis usa a spus asa:
Au venit baieti sa va colinde.Si asa dupa fiecare usa si la unele uși imi spunea maicasa sa stau de-o parte ca sa ii deie njmai lui bani.S-au anul trecut maicasa s-a duc ca varso mai mic dar maicasa nu are incredere in el si a fost dupa iei toata ziua.Eu nu am mai vazut mama mai ciudata ca asta.Eu credeam ca am o mama ciudata dar m-am inselat pentru ca mama tipa mai ciudat cand e fericita, si canta prin casă. Apropo eu ma gandeam sa ma duc cu uratul singur ca sa fac macar 500 lei ca anul trecut am facut 650 si in total cu steaua+colinda+semanatul am facut 1200 lei.
Voi ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu imi amintesc ca uni nici nu vreau sa le colindam, ati venit luati si voi bani de un perzevativ si carativa de aici

| Bizon95 a răspuns:

Lal, inca nici un caz de rapire cand copii merg cu, colindul
practic TU te duci la pedofil la usa si ii suni sa iti raspunda
adica TU O CAUTI cu lumanarea

asa ca distrati-va cat mai puteti, cand o sa apara primul caz, parintii nu or sa mai lase nici un copil sa mearga cu colindul

dap, sunt cinic, dar ideea mi se pare FOARTE PROASTA

| Goete a răspuns:

Eu stiu doar ca unii care colindau pentru bani, i-au cheltuit pe.medicamente

| Dalmore a răspuns:

Cred că e o prostie că încă se merge cu colindul, nimeni nu ascultă colindele alea obosite de plăcere, eu ultima dată le-am ascultat cu spasme în creier, dar voiam să le dau la copii rahaturi, deci am îndurat chinul. Maică-sa e o proastă (de fapt e deștepată, dar vreau eu să fiu rea) și a transformat colindul într-o afacere, oricum semnificația și-a pierdut-o de mult, nu știu, dar nu ar trebui să te încânte atât de mult pomana, părerea mea.

| NYØ2002 explică (pentru Dalmore):

Astea care primesc le plac colindele, asta este spiritul craciunului, de exemplu pentru mine e obositor sa cand colinde pentru ca intr-un fel imi este greu cu respiratia, adica imi tin respiratia. Dupa 3-4 ore de mers ma dor picioarele, si mai ales spatele.Cu uratul e mai bine pentru ca nu imi tin respiratia si nu ma incurc.

| Ana7807820 a răspuns:

Bună, Crăciun fericit. Dacă îmi spui cum faci 5 milioane din urat la 17 ani, eşti tare.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Ana7807820):

Stai linistita ca frate miu a facut 2500

| NYØ2002 explică (pentru Ana7807820):

Ca merg singur, si prima data cand ma duc pe scara la bunicamea fac cel putin 70 lei si imi mai da bunicamea vreo 20-30 lei fac 100 lei, si eu umblu de la 12 pana la 8-9 seara

| NYØ2002 explică (pentru Andrei200202):

Pentru ca poate sunteti intr-un oras mai mare, poate aveti neamuti bogate care va da milioane si poate orasul vostru este si mai bogat.
Orasul meu este un pic mai mic ca Vasluiul, e oras din jud Vaslui. Orasul meu are cam 30k de locuitori, si nu prea am neamuri bogate.De exemplu nanămea e zgarcita, anul trecut mi-a dat 20 lei si in 2017 mi-a dat 50 lei record.Di neamurile nu imi dau mai mult dr 10-20 lei si taicameo cam si el imi da 50 lei

| Andrei200202 a răspuns (pentru NYØ2002):

Eu stau in Galati, cred ca tu in barlad/beresti

| NYØ2002 explică (pentru Andrei200202):

Eu stau in Husi poti sa cauti si pe harta