| tanasaiosif a întrebat:

Salutare,a licitat și cumpărat cineva o mașina de pe COPART? Poți plăti transport și îți vine direct mașina acasă?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profitabil? poate da sau poate nu, asta depinde de tine. Nu sunt vanzator si nici vopsitor, Bransa de care ma ocup este inclinata strict de transportul automobilelor. Insa la fel ca tine, am incercat si eu sa cumpar de la Copart. Am fost curios sa cunosc procedura si da, recunosc, imi plac riscurile,, am luat de cat mi-am permis sa pierd si,,, prima masina a fost o mare reusita happy,,, a doua m-ai putin, insa mi-am facut damblaua, am trait experienta si m-am oprit. Nu e pe gustul meu. Daca vrei sfatul meu! ti-l dau. Ocupate de o singura MARCA, Cumpar-o FOARTE ieftin si cat se poate de noua.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Eu am cumpărat câteva mașini de pe copart. De transport m-am ocupat singur, deoarece am firma mea de transport si cu asta mă ocup in statele unite. Nu e chiar simplu să cumperi de pe copart, deoarece doar câteva state vând masnini persoanelor fizice. Texas si Minnesota fiind unele dintre ele. Dacă îți poți face un cont pe copart.com si câștigi un lot. ești responsabil de transport, E bine să știi că dacă nu scoți masina de la ei. După 3 zile te taxează 25 de dolari pe zi storage fees. Transportul peste ocean. Împreună cu cel intern "până urcă pe vas" In general și aproximativ te costă $2000.00

| tanasaiosif explică (pentru anonim_4396):

Eu vreau sa licitez ca persoana juridică pe Germania nu am treaba cu America, și întrebam eu dacă câștig o mașina, îmi poate aduce acea mașina acasă la adresa din România plătind transportul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru tanasaiosif):

Din ce tara vrei sa cumperi?

| tanasaiosif explică (pentru anonim_4396):

Germania

| anonim_4396 a răspuns (pentru tanasaiosif):

Placut surprinzator. Pana in clipa de fata n-am stiut ca Copart a ajuns si in Europa. happy

| tanasaiosif explică (pentru anonim_4396):

Da,și mașinile se afla prin cele mai importante orașe din Germania, deci cum ar fi cu transportul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru tanasaiosif):

Despre transport intern in UE nu stiu absolut nimic. Ma ocup in exclusivitate de transport in US si Export peste ocean in Europa

| tanasaiosif explică (pentru anonim_4396):

Te ocupi cu vânzări auto? Eu dețin o vopsitorie auto și ma gândeam sa investesc 15-20 de mii de euro in câteva mașini mai uzate, sa le refac și după sa le vând in țara, ar fi ceva profitabil? Ce zici

| tanasaiosif explică (pentru anonim_4396):

Corect,m as baga doar pe o anumită mașina, mutkemsc de sfaturi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru tanasaiosif):

Profitabil? poate da sau poate nu, asta depinde de tine. Nu sunt vanzator si nici vopsitor, Bransa de care ma ocup este inclinata strict de transportul automobilelor. Insa la fel ca tine, am incercat si eu sa cumpar de la Copart. Am fost curios sa cunosc procedura si da, recunosc, imi plac riscurile,, am luat de cat mi-am permis sa pierd si,,, prima masina a fost o mare reusita happy,,, a doua m-ai putin, insa mi-am facut damblaua, am trait experienta si m-am oprit. Nu e pe gustul meu. Daca vrei sfatul meu! ti-l dau. Ocupate de o singura MARCA, Cumpar-o FOARTE ieftin si cat se poate de noua.

| breveten a răspuns:

Salutare!

Am cumparat luna trecuta o masina fara acte, de pe Copart Germania, in vederea dezmembrarii.
Cand a ajuns masina acasa am constatat ca motorul e distrus pentru ca pompa de ulei era defecta si motorul a rulat fara ulei. In descrierea masinii din licitatie scria ca prezinta doar urme de uzura normala si se vinde fara acte. Eroarea pompei de ulei apare pe ecranul masinii la fiecare pornire, dar se pare ca baietii care sunt responsabili cu verificarea autoturismelor nu au vrut sa vada eroarea. Dupa 3 saptamani de mail-uri zilnice, am primit raspuns ca pe ei nu ii intereseaza. Masina se vinde asa cum e si ei nu sunt respunzatori pentru niciun defect ulterior descoperit.

Inteleg ca ei nu pot verifica autoturismele pana la ultimul detaliu. Insa nu pot sa inteleg cum e posibil sa vanda o masina pe care sa o prezinte cu mici defecte si de fapt, sa presupunem, motorul si cutia sa fie defecte? Ulterior sa primesti raspuns din partea lor ca pe ei nu ii intereseaza. E loterie sau ce?

Atunci de ce mai au rubrica de descriere a defectelor? Sa scrie direct ca masina se vede cum se vede in poze si tine de norocul fiecarui client ce primeste acasa.

In concluzie am fost tepuit frumos?

| JimmyJohnes a răspuns (pentru breveten):

Daca nu ai mai facut asa ceva si nu ai experienta in domeniu nu e de mirare ca ai luat teapa. Nu e nici o loterie, trebuie sa stii pe ce masina licitezi, cumpar masine de pe Copart de peste 10 ani. Daca ai dubii despre masina pe care vrei sa o cumperi nu licitezi pe ea. Trebuie sa verifici si cine o vinde, daca nu e vanduta de asigurare nu cumpar. Copart doar vinde masinile, nu sunt raspunzatori pentru nimic. E la mintea cocosului ca o masina care e postata cu uzura normala sau zgarieturi are ceva ascuns, nimeni nu pune o masina buna pe Copart.

| breveten a răspuns:

Salutare!

Am cumparat luna trecuta o masina fara acte, de pe Copart Germania, in vederea dezmembrarii.
Cand a ajuns masina acasa am constatat ca motorul e distrus pentru ca pompa de ulei era defecta si motorul a rulat fara ulei. In descrierea masinii din licitatie scria ca prezinta doar urme de uzura normala si se vinde fara acte. Eroarea pompei de ulei apare pe ecranul masinii la fiecare pornire, dar se pare ca baietii care sunt responsabili cu verificarea autoturismelor nu au vrut sa vada eroarea. Dupa 3 saptamani de mail-uri zilnice, am primit raspuns ca pe ei nu ii intereseaza. Masina se vinde asa cum e si ei nu sunt raspunzatori pentru niciun defect ulterior descoperit.

Inteleg ca ei nu pot verifica autoturismele pana la ultimul detaliu. Insa nu pot sa inteleg cum e posibil sa vanda o masina pe care sa o prezinte cu mici defecte si de fapt, sa presupunem, motorul si cutia sa fie defecte? Ulterior sa primesti raspuns din partea lor ca pe ei nu ii intereseaza. E loterie sau ce?

Atunci de ce mai au rubrica de descriere a defectelor? Sa scrie direct ca masina se vede cum se vede in poze si tine de norocul fiecarui client ce primeste acasa.

In concluzie am fost tepuit frumos!

| breveten a răspuns:

Salutare!

Am cumparat luna trecuta o masina fara acte, de pe Copart Germania, in vederea dezmembrarii.
Cand a ajuns masina acasa am constatat ca motorul e distrus pentru ca pompa de ulei era defecta si motorul a rulat fara ulei. In descrierea masinii din licitatie scria ca prezinta doar urme de uzura normala si se vinde fara acte. Eroarea pompei de ulei apare pe ecranul masinii la fiecare pornire, dar se pare ca baietii care sunt responsabili cu verificarea autoturismelor nu au vrut sa vada eroarea. Dupa 3 saptamani de mail-uri zilnice, am primit raspuns ca pe ei nu ii intereseaza. Masina se vinde asa cum e si ei nu sunt raspunzatori pentru niciun defect ulterior descoperit.

Inteleg ca ei nu pot verifica autoturismele pana la ultimul detaliu. Insa nu pot sa inteleg cum e posibil sa vanda o masina pe care sa o prezinte cu mici defecte si de fapt, sa presupunem, motorul si cutia sa fie defecte? Ulterior sa primesti raspuns din partea lor ca pe ei nu ii intereseaza. E loterie sau ce?

Atunci de ce mai au rubrica de descriere a defectelor? Sa scrie direct ca masina se vinde cum se vede in poze si tine de norocul fiecarui client ce primeste acasa.

In concluzie am fost tepuit frumos!