| AdiMihai25 a întrebat:

Salutare.
Ajutati-ma va rog cu o problemă.
O firmă trebuie sa imi ofere ramburs, oferindu-i cont bancar, au trecut 48 ore si inca nu am primit nimic.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Timpul de procesare (in mai multe trepte) a rambursului poate dura chiar si saptamani, mai ales daca volumul de procesat este mare (si personalul putin).
Daca banii s-au predat curierului, el le preda la sfarsitul schimbului (seara) la caseria firmei de curierat. In urmatoarele zile lucratoare trebuie facute TOATE dispozitiile de virament pentru FIECARE colet expediat in aceea zi, de catre TOTI curierii. Coletele distribuite sunt cu sutele sau cu miile zilnic.
Pentru cei care primesc banii prin posta (si nu in cont bancar), banii trebuie virati Postei Romane, care le distribuie pe localitati /adrese, se fac avizele de instiintare, care se distribuie prin agentii postali.
Daca primesti avizul, trebuie sa te prezinti la ghiseu pentru ridicarea banilor in termen de cateva zile, iar daca nu te-ai prezentat, atunci mai esti avizat inca odata. In final, daca nu te-ai prezentat, banii se returneaza /se pun in depozit, in banca.
Pentru cei cre primesc banii prin curierul firmei, procedura este putin mai simpla si mai scurta, asemanator in timp cu distribuirea coletelor.

In nici unul din cazuri sa nu astepti banii de la o zi la alta sau a doua zi, fiind practic aproape imposibil.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Au dreptul sa-ti ramburseze banii in pana la 30 zile.

| sierra1 a răspuns:

Sună-i, vezi ce zic

| Eugen80 a răspuns:

Dureaza cateodata mai mult, suna-i si daca spun ca ti-au facut transferul, mai asteapta 24 de ore.