| KALASHER a întrebat:

Am 14 ani, si ma gandesc insistent la viitorul meu si la dezvoltarea personala.Ma gandeam sa fac bani intr-un mod placut.O covrigarie, in care sa nu investesc mai mult de 10.000 euro.Acum am jumatate, pana la 18 ii fac pe toti.Ori asta, ori o shaormerie...Nu ma pot decide.Care ar fi media profitului la fiecare,costurile investitiei, de ce aparate am nevoie, spatiu! Ar merita sa o fac? De ce acte am nevoie? Funda la cel mai detaliat raspuns.

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Te-ai gandit bine. mai gandeste-te la asta: daca mergi la sala regulat si faci exercitii in cativa ani vei arata foarte bine si vei avea o forta peste medie. la fel daca inveti foarte sarguincios la scoala creierul tau se va dezvolta si intari exact ca muschii unui harterofil. astfel puterea de analiza, memoria, inteligenta si tot ce tine de creier va creste exponential. asadar inteligenta ta si puterea de a controla si intelege o afacere va creste si va fi peste medie. vei munci mai putin pentru ca cei care nu pot gandi peste medie trebuie sa munceasca fizic, la fel ca culturistii. astfel ei vor munci pentru tine iar tu vei avea de castigat pentru ca ai un "muschi" mai tare decat cei mai multi. chiar crezi scoala este pe degeaba? este un fitness al mintii gratuit si nu ti se ofera pentru totdeauna.
acum depinde de tine sa intelegi de ce unii colegi de-ai tai tac si invata iar altii pierd vremea crezind ca sunt tari. unii inteleg, altii nu.

| KALASHER explică (pentru Xpressurself):

Ai dreptate! Eu doar mă gândeam...La școală am doar note bune, încerc să îmi dezvolt logica...Eu doar voiam să văd ce păreri mai sunt..mersi

| KALASHER explică (pentru Xpressurself):

Eu chiar mă gândeam să învăț să controlez oamenii, adică pe scurt să fiu un bun afacerist...Deși nu prea știu cum să fac, dar am tras concluzia că dacă continui ce fac, voi învăța!

| Xpressurself a răspuns (pentru KALASHER):

Nu trebuie sa incerci sa controlezi oamenii. este gresit sa vrei asta. trebuie sa te intelegi cu oamenii. pe tine trebuie sa te ai in control happy
pe ceilalti nu vei reusi niciodata. cu ceilalti trebuie sa te intelegi foarte bine. sa-ti fie toti prieteni si sa va ajutati unul pe altul.

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Totul depinde de zona si de amabilitatea personalului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa investeti in viitorul tau mai bine pune mana pe o carte

| KALASHER explică (pentru suntserios):

Eu pun mâna pe carte cam 6 ore pe zi! Învăț mult eu doar voiam să văd ce păreri mai sunt și dacă am idei bune!

| Xpressurself a răspuns:

Intre timp ai vreme suficienta sa te gandesti si la afaceri. acum fa ce trebuie facut acum. cand vei avea 10000de euro vei stii ce sa faci cu ei. sau nu vei stii. depinde de cat poti sa intelegi de mult.

| TheDarkVoice a răspuns:

Uite...Si eu m-am gandit sa-mi deschid o afacere. Eu iti sugerez sa nu mai scrii pe site-uri ca ai multi bani, ci sa cauti oameni de incredere care sa te ajute. Acum sa-ti raspund la intrebare. Amandoua sunt destul de banoase, ca sa zic asa. Depinde ce vrei tu sa faci. Daca vrei sa faci o covrigarie iti sugerez sa o pui langa o statie de autobuz, sau undeva unde sa vina multa lume. Prima data vei avea nevoie de bani sa-ti cumperi terenul (3000 de euro maxim), dupa va trebui sa faci constructia. Daca te pricepi sa construiesti materialele cam 3000 de euro costa, daca nu trebuie sa iei si niste oameni si se mai duc inca 500 de euro.Mai trebuie sa si angajezi pe cineva care sa vinda, cred ca 1000 de euro pe 2 luni ajung. Dupa iti raman 2500 de euro pe care sa ii investesti in produse si in actele care iti trebui ca sa vinzi. Eu zic sa nu iti deschizi o shaormerie pentru ca sunt deja suficiente si nu vei avea asa multi clienti.
Daca a fost de ajutor (scuze ca a fost asa lung da e mult de explicat), da o funda. Apropo daca mai ai nevoie de niste bani in plus pot sa te ajut cu un site online, uite la intrebarile mele.