| iVlad27 a întrebat:

Salutare.
Am 21 de ani iar dupa 4 ani de munca in strainatate m-am intors in Romania cu 160.000 euro, intrebarea mea este:
In ce as putea investi din ei..si ce suma.ce idei aveti?
Mentionez ca am timp liber cam toata ziua..toate zilele.(nici o pasiune importanta din care as putea castiga).
O zi frumoasa.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Eu mi-am luat o casa veche in Germania (impreuna cu fratele din dotare).
Fiecare am pus aproximativ suma ta.
Acum o renovam putin, strictul necesar, si intre timp am gasit si chiriasi. In total, 1250 euro pe luna, la 2 apartamente (nu suntem genul sa tragem pielea de pe om, altii cer 700 pe apartament sau mai mult).

Cu 160.000 euro, poti lua 2 apartamente in Romania, cu 2 sau chiar 3 camere in unele orase/zone.
Si le inchiriezi.
E cea mai usoara si totodata sigura metoda de a inmulti suma fara sa faci nimic.
Valoarea locuintelor va ramane constanta, pentru ca e o necesitate de baza.
Exista si varianta sa scada valoarea pietei de imobiliare, insa foarte putin probabil.

Daca locuiesti la casa, si ai si gradina, intr-o zona cu pasuni, terenuri, paduri, eu personal as incerca sa ma ocup de apicultura (presupunand ca nu esti alergic la intepaturi).
Nu necesita o investitie mare, si nici nu e inteligent sa bagi multi bani in albine, pentru ca pot oricand sa moara (toate, sau majoritatea stupilor).
Insa ar merita incercat.
Cunosc 3 stupari (acum sunt doar stupari, pentru ca au ajuns la pensie), si niciunul nu o duce rau, dimpotriva.
Insa da, 2 dintre ei au pierdut sute de stupi in ultimii ani.

Cum spune colegul, e important sa faci ce iti place, daca intentionezi sa si muncesti.
Daca doresti cresterea castigului fara sa muncesti nimic - imobiliare, in orice tara iti permiti.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

2-3 proprietati in zone bune, le inchiriezi si traiesti o viata intreaga fara sa muncesti, sa zicem un apartament 400 euro chiria, restul 300 si 300 - ai 1000€ un salariu european in contul bancar

| darrio2007 a răspuns:

Ma indoiesc sa fi castigat tu 3300 de euro pe luna, mai ales la varsta ta. Am lucrat in Anglia 5 ani, de m-am spetit si nu am strans banii astia. Si am experienta in domeniu mai mult deca varsta ta.
Te rog, canta la alta masă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Bani din droguri ori prostitutie, mai ales ca 1 an fusese minor.

| iVlad27 explică (pentru Violleta2022):

Asa e.
Conteaza? Eu Ii am.tu stai pe TPU cu orele si dai raspunsuri inutile pentru rank.

| Violleta2022 a răspuns (pentru iVlad27):

Nu crezi ca asta este problea mea, cat stau eu pe TPU?
Natura muncii mele imi permite sa stau cat doresc, dar asta este numai problema mea.
Te invit sa nu te mai intereseze ce fac altii, ci sa-ti vezi de viata ta, asa cum este normal.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Astea sunt minciuni, nu ai cum sa faci atitia bani in Germania, mai ales la varsta ta, ce ai muncit acolo? Unde ai stat? Altii după zeci ani de munca in strainatate nu reusesc sa strînga suma asta si tu ai strins in 4 ani? Dubios ori ai facut afaceri murdare droguri prostitutie etc si o sa ai probleme cand vei fi intrebat de autoritati cum ai facut banii si îi vor confisca si tu vei sta la racoare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Imobiliare.

| sierra1 a răspuns:

Felicitări - trei mii și ceva de euro pe lună, e ceva!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai reușit să faci atâția bani ca economie în 4 ani, ai fost valoros. E păcat să îi risipești sau să îi pierzi. Dacă ai muncit într-un domeniu, poate te pricepi la acela.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Chiar si pasiunile ne-importante pot aduce bani frumosi. Ar fi o idee sa le mentionezi. Daca iei si studiezi un pic, eu as zice ca cu 60.000 faci niste investitii de viitor in crypto, care eventual sa iti aduca si venit pasiv (de exemplu, in momentul asta, Binance iti da 73% pe an la AXS), iar cu restul ar merge sa iei un teren agricol sa faci o microferma/pensiune (nu are sens sa spargi doar tu banii pe afacerea asta, se dau si fonduri europene, daca ai 100.000 garantat poti sa mai iei macar vreo 120.000 fonduri).
P.S. Ce zice NLS e o idee foarte buna PENTRU GERMANIA. La noi legislatia e praf si pulbere in domeniul chiriilor si daca ai ghinion risti mai mult sa pierzi si sa iti faci nervi degeaba.

| Holiday a răspuns:

Actiuni, fonduri de investiti, titluri de stat, cryptomonede, crowdfunding.

| gabicoo a răspuns:

Păcănele, chiolhanuri, fetițe, etc!
Sunt cele mai bune planuri de investiții!

Dacă nu ești de acord cu cele de mai sus înseamnă că postezi doar ca să te lauzi!

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Nu conteaza ce si cat ai ci ceea ce si cum faci. Asta trebuie sa descoperi singur. Banii aceia nu reprezinta nimic.

| Lukasssz a răspuns:

Cumperi un apartament de 80000 de euro in Spania si il inchiriezi.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Cu banii astia as merge sa ma stabilesc in alta tara. Daca as sta in Romania as imparti banii in: imobiliare; un business al meu; actiuni la bursa sau crypto; si un cont de economii/urgente cu dobanda mare.

| SingleForOne a răspuns:

Considera studiile pe care le-ai avut in liceu, pune in balanta cu urmatoarele studii, si urmaresti o cariera sau direct afacere cu acele studii (licenta si master). Asta daca nu ai avut studii superioare. De exemplu, studii economice, in special finante si banci, unde poti invata cum sa cresti valoarea banilor tai.

| Bariel a răspuns:

Actiuni, imobiliare, spatii comerciale, proiecte promitatoare, crypto(riscant, dar poti baga cateva mii in niste monede si sa le ti cativa ani). Depinde de ce vrei, daca vrei doar sa ai un venit lunar pasiv pentru a te intretine si a trai decent nu merita sa te complici cu cine stie ce afaceri complexe. Pe de alta parte, daca vrei sa ai o contributie majora in societate si vrei sa devi miliardar ar fi cazul sa te consulti cu o persoana autorizata financiar, sa ti construiesti un bun plan de afaceri. Succes!

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

În primul rând, trebuie să iei o decizie cât mai rapid, altfel, te vei trezi în mai puțin de 2-3 săptămâni,că ai cheltuit tot. Pur și simplu, mintea omului nu mai funcționează normal în astfel de situații. O altă problemă ar fi că trăim vremuri tot mai dificile și ciudate, din multe puncte de vedere, așa că nu te mai poți baza foarte mult pe nici-o strategie financiară sau investiție de succes. Eu aș investi în mai multe feluri sau moduri, ca în caz de schimbări radicale, măcar să nu pierd tot.

| wowmentol2 a răspuns:

Nu te lua dupa nimeni, fiecare zice ce crede. Cauta pe net idei de afaceri sau ceva ce crezi că ți-ar plăcea, sa nu faci doar pentru bani

| iVlad27 explică (pentru wowmentol2):

Salut.
Desigur,ai dreptate.
Nu aveam de gand sa ma iau dupa cineva..eu doar am intrebat ce idei au oamenii, poate imi vine mie una din exemplele lor.
O zi frumoasa

| wowmentol2 a răspuns (pentru iVlad27):

Cauta pe google "idei de afaceri cu suma pe care o ai"

| CătălinCanabis a răspuns (pentru wowmentol2):

Ideo de afaceri cu suma pe care o ai

| diandra72 a răspuns:

In primul rand felicitari ca ai reusit sa strangi suma aceasta, multi nu reusesc nici dupa o viata de munca.e o suma mare totusi si pentru afara.cred ca ai avut mai multe servicii in paralel..altfel dintr-un salariu nu reusesti sa strangi atata...deci eu in locul tau imi luam o casa in alta tara si daca se castiga bine de unde ai facut bani sa faci si in continuare bani iar casa sa o inchiriezi daca ai deja unde sa stai sau sa iti cumperi in tara o casuta unde sa stai si de restul o alta casa sa o inchiriezi ca sa ai o sursa de venit in tara, ca daca nu se termina banii si in tara nu o sa castiga suma aceea nici in trei vieti.in primul rand e imp sa ai unde sa stai, al tau.

| DoktorOetker33 a răspuns:

Este frumos sa visezi.
Nu ai cum sa faci banii astia in 4 ani. Prostanacii de pe TPU pun botul chiar la orice.
rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DoktorOetker33):

Interesant cum non-prostanacii considera ca vreo 3-4000 pe luna e mult pentru cineva care chiar vrea sa munceasca si sa acumuleze.