| Shimozukushiki a întrebat:

Salutare, Am nevoie URGENT să fac bani cât mai mulți și cât mai repede în jur de vreo 100 de milioane eu zic că ar fi suficient. Să vă zic cam și pentru ce aș avea nevoie de atâția:
1. Mama nu mai lucrează de peste 10 ani și tot face „datorii" pe la prietene, magazine și chestii și ea nu poate să-mi dea (ba din contră, are și datorie la mine peste 2000 de lei pe care a zis că cică o să mi dea, dar știu că mă minte că nu are de unde dacă nu are un loc de muncă, în schimb dă pe țigări în jur de vreo 6 milioane, de unde, nici eu nu știu).
2. Tata zice că nu mă poate ajuta că cică întreține familia, tata e atât de rău încât umblă cu pantalonii rupți în fund și cu încălțămintea cu găuri în talpă numai ca să aibă ce să îi dea cămătarilor ăia 2 de maicămea cu fratimiu (de la el cred că face rost de cei 600 de lei, iar fratimiu îi cer și el între 50 și 200 de lei pe săptămână.
Iar pe mine nu mă susține financiar deloc, și eu la fel, am niște „adidași" de vreo 2 ani pe care i-am primit de la cineva care nu îi mai purta și am gaură în talpă și merg așa că nu am ce să fac.
De haine nu mai zic, că am niște haine scurte de prin clasele a6a-a7a-a8a care evident că mi-au rămas mici iar unele sau decolorat și arată deplorabil (acum înțeleg și de ce nu am prietenă, că dacă m-ar vedea vreo fată ar zice: ia uite-l și pe ăsta, de unde vine, de pe stradă, o fi vreun aurolac ceva. Acum înțeleg și de ce nu am prietenă și de ce nicio fată nu vrea să iasă cu mine. la cum arăt...)
3. Am reușit să găsec ceva de muncă, și de Miercuri adică 5 Septembrie urmează să-mi fac contract (nu știu care e politica, dar ei zic că cică trebuie să lucrez 2 zile la ei ca a3a să îmi facă contract, nu știu de ce).
4. Aveam niște boxe și fratimiu mi-a rupt firele la ele de invidie că el și le-a stricat pe ale lui și le-a dat la niște proști (și alea erau tot ale mele făcute cadou de la tata în trecut).
Câteva piese din calculator mi s-au ars că au și ele o vechime (10 ani) și aș vrea să îmi iau și un calculator nou cât de cât care cred că mă duce undeva la 3000-4000 de lei (vreau ceva care să se miște bine și să nu am probleme 5 ani cu el)
Ca să nu mai zic că am un telefon de vreo 4 ani, nu mai ține bateria la el, se încarcă doar până la 40% și se încinge până la 60 de grade și se blochează și se restartează automat și mă mai costă și acela vreo 1500-2000 de lei. De ce atât și nu mai puțin? Am avut și telefoane între 500 și 1300 de lei și nu m-au ținut mai mult de 2-3 luni.
Deci s-au făcut vreo 6000 de lei până acum.
Mai vreau să îmi iau și haine și bănuiesc că ați văzut și voi că o pereche de pantaloni pleacă de la 150 de lei în sus prin București (minim), iar o bluză de la 80 în sus (tot minim), și nu pot purta numai aceeași haină zilnic, nu? Trebuie să am și de schimb, deci... cred că 1000 de lei s-ar duce pe haine, mai ales că vine iarna și eu umblu cu niște pantofi cu gaură în talpă, vine zăpada și eu da. mai am niște cizme dar alea au talpa scoasă să zic așa, le-am dus la cizmar de vreo 3 ori și s-au rupt din nou și din nou.
+ că vreau să fac și școala de șoferi care. am întrebat un coleg și la costat între 35 și 38 de milioane (dar mi-a zis că a picat de 5 ori) deci am ajuns la 10.000 de lei, adică 100 de milioane. Mai vreau să îmi iau și o bicicletă care să nu-mi cadă lanțul sau pedalele și să mă murdăresc de vaselină după 3 zile de mers, cum am avut una la 1000 de lei, deci vreo 1500-2000 pe bicicletă eu zic că ar fi ok.
+ că nu am prieteni și știți cum e. dacă ieși cu prietenii ei își mai iau un suc, o apă ceva de mâncare când ies pe afară (nu mai zic dacă se duc la un local sau ceva), și nu pot sta ca milogul/ca cerșetorul în nasul lor și apoi să mă catalogheze așa drept milog/sărac sau să râdă de mine.
12.000 de lei până acum, adică 120 de milioane.
Și dacă mai pun că vreau să mă mut și cu chirie să scap de ai mei că nu îi mai suport să aud cum se ceartă mai vine și aia 1500 de lei, știu că poate o să ziceți că sunt chirii și la 800 sau 1000 dar nu vreau să stau prin FereTexas cum ar mai zice unii să mă mănânce gândacii șoboloanii, sau mai rău. știți voi... cum sunt „oamenii" de acolo.
Nu zic că dacă s-o întâmpla vreo MINUNE să găsesc și eu o fată (deșii nu prea cred), va trebuii să am și eu acolo măcar pentru mine, să nu stau la mila ei să îmi plătească ea cheltuielile (chiar dacă ea va avea pretenția să îi plătesc eu consumațiile, că știți cum sunt fetele din ziua de azi)
Cum pot să fac eu bani mai repede și cât mai mulți ca să am toate astea având în vedere că salariu aici unde au zis că mă angajează este minim pe economie 9-10 milioane + bonuri până la 11 mil. (adică 1100 de lei, că atât e minim, nu?)
Eu inițial am zis să strâng bani să îmi iau ceva casă/apartament/garsonieră, dar cred că visez deja prea departe și nu știu dacă voi avea vreo șansă (prea curând, până în 23 ani) să am una a mea în care să nu mă mai stresez ai mei.
(de facultate nu mai zic, că și aia e taxa de 3200-3300 de lei pe an, și oricum nu faci nimic cu ea în România, așa că am zis să o tai de pe listă, că pe 3 ani ar fi venit 9900 de lei și de unde atâta)
Deci? Ar putea un tip ca mine care de un an a terminat liceul și nu are vreo calificare să ia undeva la peste 17-18 miloane pe lună? (nu zic 2000 sau 2500 că deja cred că o să ziceți că vreau prea mult) Am încercat la un restaurant că am înțeles că în restaurante se câștigă 2000 de lei, dar m-au întrebat dacă am experiență sau dacă am mai lucrat în așa ceva, și am zis că nu, și au zic că ei nu angajează fără experiență.
Apropo, în șantier nu vreau și nici nu-mi place și nici nu am voie să ridic mai mult de 12-15 kg pentru că am probleme cu coloana.
Am vreo șansă la măcar 1800? Nu mai zic de peste 2000
P.S. (Scuze de categorie dar am crezut că asta e cea mai frecventată că dacă postam în altă parte sunt sigur că nu-mi vedea nimeni întrebarea. Nu știu care e cea mai fecventată/bine văzută categorie, dar asta mi s-a părut mie. Puteți să-mi spuneți voi dacă știți una mai bine vizualizată ca asta sau pe care intră lumea mai des)
Mulțumesc dacă ai citit tot și aș prefera să nu mă înjurui sau să râzi pentru că eu vorbesc serios aici, deci dacă vrei să-ți bați joc, mai bine nu mai comentezi.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

E un plan de dezvoltare, din punctul meu de vedere, execrabil.
Tie nu-ti trebuie computer sau telefon acum, ci un job. Deci primul pas e sa te angajezi, apoi vin celelalte.
Chiria, cat stai prost cu banii ar trebui sa te duca maxim 600 lei. Daca esti baiat de treaba si reusesti sa castigi increderea, gasesti O CAMERA la vreo baba. Se inchiriaza si camere, nu doar apartamente. Cu putin noroc, daca o ajuti cu diverse, te porti frumos, ii asculti povestile, mai capeti si cate o masa calda de la ea cu siguranta.
In primul rand uita de calculator. Nu ai nevoie acum.
Telefon 200, nu 2000 lei, unul cu butoane, te tine 10 ani. N-ai nevoie de internet, camera, touchscreen, etc. Tu ai alte treburi de facut acum.
De incaltat, 2 perechi de bascheti si o pereche de ghete/bocanci pentru iarna, maxum 350 lei. Nu-ti trebuie acum fite.
Haine second hand, nu e nici o rusine, cu 300 lei ti-ai facut garderoba pentru cateva luni.
Scoala de soferi o faci mai tarziu.
De casa nu se pune problema acum. Peste un an-doi, eventual iti gasesti un job mai bun intre timp si vezi atunci.

| minrest a răspuns (pentru Holiday):

Tu i-ai dat sfatul bun. Daca il urmeaza, este altceva, dar sfatul asta e.

17 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Calculator 4000 lei, blugi 150 lei, bicicleta si permis. Nu crezi că vrei prea multe? Să nu mai zic de celelalte aberații.

| SilentRain a răspuns:

Fii un pic mai realit
, si fa-ti o lista cu prioritati si alta cu dorinte
Mai intai rezolva prioritatile necesare,
Pentru un loc bun de munca ai nevoie de o facultate, daca nu vrei sa sclavesti pentru 2-3 lei pe luna

| aXy99 a răspuns:

Dar sa fii la fara taxa si sa iei bursa 700 RON de la facultate ce are? Nu trebuie sa inveti asa de mult.

| alina2k18 a răspuns:

Adica esti vai de churu tau dar vrei calculator de 40milioane wtf si telefon de 20 milioane si bicicleta de 20 as well laughing si mai vrei si scoala soferi cand tu ai adidasi rupti :o
Ma copile revino-ti laughing
ABia te angajezi pe 11milioane si visezi prea mult laughing wake up!

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru alina2k18):

Cam urat din partea ta sa raspunzi in felul asta. Omul vrea de jos si de unul singur sa se ridice si sa aiba o viata decenta si sa fie si el in rand cu lumea. Crezi ca el este de vina pentru situatia financiara pe care o are in momentul asta? Ca sa nu mai zic de egoismul si lacomia care se afla in familia sa.
Daca tu ii zici "wake up" ca viseaza prea mult, cum o sa-l faca asta sa se elibereze de situatia in care se afla?

| Uvox a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Cred ca wake-up nu se refera la faptul că visează ci ca visează cam aiurea. Vrea calculator de 3-4 mii si telefon de 2mii dar bani pentru facultate nu da. Ca de, nu folosește la nimic iar pe șantier nu îi place. De parca cei ce lucreaza acolo o fac de placere.
În condițiile date este nerealist, deci si de la mine un WAKE-UP!

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Uvox):

Pai cu facultatea in Romania are dreptate, chiar nu face mare branza cu ea. Daca ar pleca in strainatate cu facultatea aia ar fi altceva dar nu are nicio garantie ca prinde job in strainatate daca face facultate aici.

Iar despre santier, a zis ca are probleme cu coloana. Cu asta nu prea te joci. Nu prea ma pricep la anatomie dar cred ca poate da si in paralizie daca isi forteaza ani de zile o coloana care deja are probleme, mai ales pe santier unde muncesti de-ti sar capacele in fiecare zi.

"Vrea calculator de 3-4 mii si telefon de 2mii dar bani pentru facultate nu da"
Cumva tind sa cred ca astfel de "pretentii" sunt normale la el de vreme ce provine dintr-un loc plin de fițe cum este Bucuresti. A primit aici mesaje suficiente cat sa-si dea seama ca isi doreste prea multe in momentul asta.

| Uvox a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Cu facultate in Ro nu faci mare lucru? Poate asa este dar e mai bine fara?
Cand a menționat despre șantier nu a spus doar ca are probleme la coloana, cum ar fi fost normal si suficient, a început cu nu îi place iar in context asta suna aiurea.
Care e problema cu Bucureștiul, cum adica fițe? Sa-ti spun ca ponderea cea mai mare este data de "provinciali" care au venit cu tot cu fițe?
Este f.bine sa ai un plan si sa încerci sa il si realizezi doar ca trebuie sa fie cat de cat realist. Nu asta am sesizat.
Cred ca e suficient ce s-a scris, eu unul ii doresc mult succes.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Uvox):

"Poate asa este dar e mai bine fara?"
Depinde fiecare ce prefera. In Moldova saracia este crunta iar daca faci facultate acolo n-o sa-ti aduca prea multe beneficii, nici financiare nici din perspectiva unui loc de munca decent. Daca tot se pune problema facultatii eu unul as lua in considerare migrarea in alta tara. Depinde evident si ce facultate alegi. De exemplu domeniul IT este si a fost intotdeauna bine platit, in timp ce cu o facultate de psihologie sau geografie s-ar putea sa nu ai unde sa te dezvolti in continuare dupa terminarea ei. Sunt multe lucruri care variaza dar in general, nu, eu nu cred ca faci mare branza cu o facultate in Romania. Poate asta se va schimba treptat deoarece salariile au mai crescut.

"Sa-ti spun ca ponderea cea mai mare este data de "provinciali" care au venit cu tot cu fițe?"
Bineinteles ca si asta este un motiv, eu m-am referit la oras, nu neaparat la bucuresteni. Mie unul asta imi sugereaza, ca este un loc plin de fițe, asa cum este de altfel si Iasi intr-o mai mica masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

150 milioane să îți iei haine, telefon și calculator și să ieși în oraș dar facultate nu vrei, să faci ceva nu știi...eheelaughing)

| Elide a răspuns:

Da,sunt chestii pe care ti le doresti si na, nu ti le poti permite.Aici te descurci greu cu munca fizica, mai ales ca nu.ti ajung banii nici de mâncare la cat plătești pe chirii si alte facturi, daca te atrage ceva orice facultate sau curs care tu crezi ca te.ai descurca, bagă.te. Daca nu găsești rezolvare pleaca! Pleaca in afară

| Subsemnatul123 a răspuns:

Eu zic sa faci niste cursuri de calificare la fortele de munca. Faci cursuri timp de cateva luni (depinde de curs) si iei si 250 de lei pe luna somaj timp de 6 luni. Cursurile te pot ajuta sa-ti gasesti un loc de munca mai usor.
http://www.bucuresti.anofm.ro/
Poate chiar iti poti gasi de munca prin intermediul acestei agentii.

Eu cred ca ar trebui sa lasi prietena la o parte pentru moment. Majoritatea sunt foarte pretentioase in ziua de azi. Primar este sa strangi bani sa te pui pe picioare si poate iti poti cauta o prietena (daca ai posibilitatea) atunci cand o sa fii independent. Faza este ca probabil nu o sa poti strange mare lucru daca ramai unde esti pentru ca ai tai probabil o sa vada ca lucrezi si faci bani si o sa-ti ceara si tie si nu mai scapi de gura lor. Nici sa te muti in chirie nu este usor pentru ca o sa ai probabil bani cat sa te intretii de vreme ce o sa ai si chirie de platit si nu prea o sa ai posibilitatea sa strangi mare lucru asa.

"Am vreo șansă la măcar 1800? Nu mai zic de peste 2000"
Singurul motiv care ma face sa cred ca poti lua banii astia este doar pentru ca ai pomenit de Bucuresti unde viata este mai scumpa decat in alte zone ale tarii. Din acest motiv poate vei putea gasi un job cu banii astia, desi slabe sanse pentru ca nu ai experienta. In rest, nu cred ca o sa vezi prea des sa ofere cineva mai mult de minimul de economie. Este un mare dezavantaj ca ai probleme cu coloana pentru ca altfel poate gaseai un job printr-o fabrica ceva unde poti lucra peste pogram si poate sa iei mai multi bani. In niciun caz sa nu te imprumuti din banca pentru ca o sa ramai probabil dator bancii timp de zeci de ani probabil la cati bani iti trebuie. Stiu pe cineva care inca plateste dupa 20 de ani dupa ce s-a imprumutat cu vreo 90 de milioane. Cazuri de astea sunt probabil fara numar.

Cat despre facultate, mai degraba ai putea sa faci una in strainatate si sa ramai acolo daca o sa ai ocazia sa pleci.

"și aș vrea să îmi iau și un calculator nou"
Eu te-as sfatui cu incredere sa-ti iei un laptop. Mereu am crezut ca tin mult mai mult decat un calculator. Daca nu esti pretentios, gasesti laptopuri bune si la 1500 de lei dar nu asta este prioritar in momentul asta pentru ca ai nevoie sa strangi bani ca sa fii pe picioarele tale. Gasesti si telefoane foarte bune la mana a doua cu maxim 500 de lei. Cei drept trebuie sa stii sa le cauti.

"Eu inițial am zis să strâng bani să îmi iau ceva casă/apartament/garsonieră"
Nu este posibil in Romania cu un salariu de maxim 2000 de lei. Ar trebui sa muncesti ani intregi si sa strangi toti banii pe care ii prinzi ca sa-ti iei macar o garsoniera, mai ales ca prin Bucuresti sunt mult mai scumpe probabil. Ar trebui pe moment, daca prinzi un job sa te multumesti si cu o camera intr-o casa sau apartament, poate asa te imprietenesti si cu persoanele care locuiesc acolo si poate te vor ajuta cu sfaturi sau alte chestii.

| Shimozukushiki explică:

Am uitat să zic că mama nu mai gătește și fie încerc să mănânc prin oraș, iar meniurile sunt de 15 lei. 15*3= dimineață prânz și seara=45*30 de zile 1350, deci nu-mi ajung nici să mănânc.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Mănânci cam mult. Îţi ajunge o shaorma pe zi. Sau fa-ti mancare in pana mea. Te plangi cam mult si nu faci nimic. Planul ala al tau e pe termen lung. In prezent iti trebuie job pentru a-ti lua câteva ţoale sh, si ceva de mancare, gen cartofi prajiti si sandwich-uri. Mai stai cu ai tăi până îţi strângi bani de chirie+ garanţie. Va trebui să srai ori într-o zona naspa, ori împreună cu altcineva, intr'un apartament de 2-3 camere. Restul sunt lux. Tinerii de vârsta ta se chinuie prin cămine cu câţiva colegi într-o camera minuscula, cu baie pe palier si zacusca si învaţă că să facă o facultate la buget, unde nu se plateste nimic. Ca sa nu mai spun cu unii obtin si o bursa si in paralel cu facultatea au si un job. Cu gandirea asta de bani multi pe nimic nu o sa ajungi nicăieri. Gândeşte-te în prezent la ce esti extraordinar de bun astfel incat un angajator sa iti dea 17 mil in mana plus cam tot atat taxe la stat? In concluzie munceste. Treptat iti poţi lua un credit pentru telefon, laptop, scoala de şoferi si ce mai vrei. Casa n-ai şanse.

| minrest a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Mergi in chirie, iei o camera dai 400, si iti gatesti.

| kaitoo a răspuns:

Salut!
E super bine ca vrei sa faci bani, dar totusi fi mai realist. Am o prietena care este intr-o situatie similara cu a ta; numai ca ea se cearta mai mereu cu parintii, si la fel, i-au devenit insuportabili. Lucreaza ca ospatar la evenimente si castiga 150 lei/seara si asta doar sambata. Incearca sa se descurce singura, dar nu prea reuseste. Oricum noi stam intr-o zona in care traiul e mult mai accesibil decat in Bucuresti.
Eu zic sa-ti faci o lista cu prioritati, apoi stai sa le realizezi.
Nu te lasa descurajat de cei care zic ca vrei prea mult, ba chiar e mult mai bine asa. Oricum in Romania nu prea ai unde sa faci banii astia intr-un timp relativ scurt. Cea mai buna optiune in cazul tau, ar fi sa pleci in strainatate, unde chiar se castiga cu mult peste salariile din tara noastra.
Eu unul am vrut sa-mi iau masina si am plecat de 2 ori, cate 1 luna jumatate, odata in Spania si dupa in Germania. Si in 3 luni am facut 12.000 lei. Si da am fost in agricultura. Toate au in inceput! big grin
Multa bafta! Sper sa reusesti sa-ti atingi telurile!