| GabiGbr1 a întrebat:

as vrea sa ma angajez la jandarmeriei, si as dori sa stiu daca este necesar bacul(pe care nu-l am). As dori sa aflu un raspuns de la o persoana pusa in tema, dau funda. Multumesc!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, BAC-ul este eliminatoriu.
Fara diploma aia, nu te poti inscrie sau aplica pentru munca in armata sau jandarmerie.

Răspuns utilizator avertizat
| Anastasie a răspuns:

Da,este necesar.

| GabiGbr1 explică:

Asa am gasit si pe net, dar cineva mi-a dat niste informatii eronate, acum chiar nu stiam ce sa mai cred. Deci chiar trebuie nenorocita aia de diploma.

| Profi61 a răspuns:

La concursurile de admitere pot participa băieţi şi fete care trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
1. Să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
2. Să cunoască limba română scris şi vorbit;
3. Să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
4. Să fie declarate "apt" din punct de vedere medical, fizic şi psihic;
5. Să aibă vârta de minimum 18 ani împliniţi, în cursul anului în care participă la concurs;
6. Să fie absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaureat;
7. Să nu aibă antecedente penale, sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
8. Să nu fi fost destituite dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;
9. Să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concurs;
10.Să fi obţinut la purtare, pe durata studiilor liceale, media generală de minimum 8 (opt);
11.Să nu fi fost exmatriculaţi, pentru abateri disciplinare, dintr-o instituţie de învăţământ;
12.Să aibă înălţimea de minimum 1, 65 m bărbaţii şi 1, 60 m femeile.

| GabiGbr1 explică (pentru Profi61):

Multumesc frumos!