| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am și eu o întrebare. Dacă îmi înființez un PFA eu trebuie sa plătesc anual la CASS cât 12 salarii minime brute pe economie? Citeam pe internet ca trebuie plătit anual câte 2300x12=27600 lei pe an.
Indiferent de ce venituri ai trebuie sa plătești atâta pe an obligatoriu?
Cine e în domeniu și ma poate ajuta cu informația asta?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu 27600 trebuie sa platesti. Ci procent din asta. 25% sau cat e Cass

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu trebuie sa plătesc anual la CASS cât 12 salarii minime brute pe economie?
Nu, CASS-ul aferent la 12 salarii minime brute care este ceva în jur de 1300 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, aia este doar pentru venituri peste plafon

| badpanda a răspuns:

Nu.Platesti Cas -ul raportat la un salariu minim.
Cam 800 de lei pe luna pentru 8 ore.
Dar poti sa declari doar 4 si o sa platesti CAS 400 de lei lunar.