| anonim_4396 a întrebat:

Am un venit de 280lei/luna. As putea face un imprumut de 3000 lei si sa il achit in 12rate(rata lunara) cu aceasta suma? Daca da, cum? Multumesc anticipat, dau funda.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

3000 lei in 12 rate inseamna 250 lei pe luna. Gradul maxim de indatorare este 50% (Asta daca banca accepta. Sunt multe banci care nu accepta decat 30-35%). In acesta situatia trebuie sa ai un venit minim de 500 lei. Aici mai intervine si alta conditie a bancii: la salariati este obligatoriu venitul minim net de 917 lei.
Concluzia: nu poti.

| darrio2007 a răspuns:

La venitul pe care il ai nu-ti acorda nimeni imprumut de 3000 de lei.Pensie medicala sau ce-o fi.Da-mi si mie te rog secretul supravietuirii cu aceasta suma. Vorbesc serios.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Scuze ca intervin. Cu 270 de lei traiesc si eu.da, pensie medicala. Secretul este 3 ha de pamant, o gradina si investesc in animale. Porci, pasari, capre la stana. eventual iepuri din cand in cand.Gradinarait la maxim toata vara. Cam atat. Facturile din munca ocazionala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum. la 3000 lei pe 12 luni inseamna o rata peste 250 lei considerand si dobanda. Asta inseamna un grad de indatorare mult prea mare la venitul tau

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu poti.
Si darrio2007 a pus o intrebare buna...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu imprumuta nicio banca aceasta suma.Nici macar un tv in rate nu poti lua. Am incercat eu.E prea mic venitul.

| fabyy1998 a răspuns:

Din cate stiu eu nu poti, trebuie sa ai un venit minim pe economie de 800-1000 lei luna daca nu ma insel