| Dariutza22 a întrebat:

Auzind-o de foarte multe ori pe sora mea, vara trecuta spunand ca ar vrea sa se angajaze pe timp de vara, job din asta pentru elevi, dar a lasat-o balta, m-am molipsit si eu de la ea si as vrea sa ma angajez si eu in vara. Sunt din Iasi si acum am 15 ani dar pana in vara voi implini 16. Asa cum am spus vreau sa lucrez in vara. Sora mea are o prietena care a lucrat in vara trecuta la Carrefour Felicia la promotii pentru firme in care prezinti oferta iar daca clientul cumpara produsul in valoarea care trebuie, dupa ce a iesit din alimentara se duce la o casuta din aia sa castige ceva tragand un biletel.( stiu ca prietena surorii mele era la lame pentru barbati). As vrea si eu sa fac acelasi lucru (nu conteaza la ce trebuie sa fac reclama). Daca cineva a lucrat sau stie cum as putea sa ma angajez si mi-ati spune v-as fi recunoscatoare. Stiu ca mai este pana atunci dar vreau sa fiu informata.
O seara faina!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Codul muncii:
Art. 13. [capacitatea juridica a salariatului]
(1) Persoana fizica dobândeste capacitate de munca la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizica poate încheia un contract de munca în calitate de salariat si la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul parintilor sau al reprezentantilor legali, pentru activitati potrivite cu dezvoltarea fizica, aptitudinile si cunostintele sale, daca astfel nu îi sunt periclitate sanatatea, dezvoltarea si pregatirea profesionala.
(3) Încadrarea în munca a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisa.
(4) Încadrarea în munca a persoanelor puse sub interdictie judecatoreasca este interzisa.
(5) Încadrarea în munca în locuri de munca grele, vatamatoare sau periculoase se poate face dupa împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de munca se stabilesc prin hotarâre a Guvernului.
ART. 56
Contractul individual de munca înceteaza de drept:
k) retragerea acordului parintilor sau al reprezentantilor legali, în cazul salariatilor
cu vârsta cuprinsa între 15 si 16 ani.
Art. 109. [durata normala a timpului de munca]
(1) Pentru salariatii angajati cu norma întreaga durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamâna.
(2) În cazul tinerilor în vârsta de pâna la 18 ani durata timpului de munca este de 6 ore pe zi si de 30 de ore pe saptamâna.
Art. 121. – Tinerii în vârstã de pânã la 18 ani nu pot presta muncã suplimentarã.
Art. 125. – (1) Tinerii care nu au împlinit vârsta de 18 ani nu pot presta muncã de noapte. (n.a. orele 22, 00 - 6, 00)
ART. 130
(2) Tinerii în vârsta de pâna la 18 ani beneficiaza de o pauza de masa de cel putin
30 de minute, în cazul în care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4
ore si jumatate.
ART. 142
Salariatii care lucreaza în conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii,
alte persoane cu handicap si tinerii în vârsta de pâna la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.
In rest mergi la ei, la conducere si vorbeste cu ei. Nu trebuie sa dai de inteles ca stii legea. Altfel te vor respinge din start.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Poti sa te angajezi la vara ca multe. Cauta si du-te si intreaba si vezi ce iasa. La mangalia se cauta. Stiu din propia experienta. Bafta