| laeimbrea a întrebat:

Salutare, aveti idee daca se poate sa poti sa lucrezi in propriul magazin, daca esti administratorul firmei și nu ești angajat?

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Da! Se poate!

| acerr a răspuns:

100%

| prietenimereu a răspuns:

Desigur

| StefanCristiii a răspuns:

Poti lucra in ea, dar daca te referi sa fi si salariat iar firma ta este una de tip individuala, uite mai jos cateva informatii:
Nu. Potrivit art. 25 din OUG 44/2008 titularul unei intreprinderi individuale poate cumula activitatea sa doar cu calitatea de salariat al unei terte persoane, nu si in calitate de salariat propriu. Potrivit aceluiasi articol, titularul unei intreprinderi individuale "este asigurat in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si are dreptul de a fi asigurat in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de lege".

| laeimbrea explică (pentru StefanCristiii):

De exemplu, vecinul si-a deschis magazin, nu are nici un angajat, doar el lucrează, așa cu gândul că este administrator.
Are SRL.