| SynapseNinja a întrebat:

Salutare! Ce bancă din România îmi recomandați? Care vi se pare că are cel mai bun raport preț-calitate și cele mai mici comisioane? Mă interesează păreri obiective sau păreri pro-contra. Mulțumesc.

26 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru persoane fizice, de departe ING. Servicii de nota 10, comisioane zero, aproape orice problema se poate rezolva online sau cel mult telefonic.
Pentru firme, comisioanele BCR te vor face sa suporti mai usor birocrația care ii caracterizează.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai buna pentru ce?

| SynapseNinja explică (pentru suntserios):

Cea mai bună la raportul preț-calitate. Adică cea care oferă servicii mai calitative la comisioane acceptabile. Cam orice bancă din România are și hibele ale ei, mai ascunse sau mai puțin ascunse.

| suntserios a răspuns (pentru SynapseNinja):

Pai ce servicii?

Ca daca vrei credit imobiliar sunt niste bani cu oferte ma bune.
Daca vrei salariu sunt alte banci cu oferte mai bune.
Vrei doar un cont curent sunt alte banci mai bune.
Vrei depozite sunt alte banci mai bune.

Spre exemplu acum Garanti are unele din cele mai bune oferte pentru credite imobiliare si cel mai ieftin cost de analiza a dosarului

Ing are cele mai mici comisioane pentru conturi curente.

CEC are cele mai mari dobanzi la depozite

samd

| SynapseNinja explică (pentru suntserios):

Am înțeles. Fiecare bancă are beneficiile ei. Pe mine, personal, mai interesează strict contul curent.

| suntserios a răspuns (pentru SynapseNinja):

Atunci Ing din punctul meu de vedere

| sierra1 a răspuns:

La banca la care incasezi constat veniturile (salariu, pensie,...), la aia ai avantaje pe care altele, nu ți le dau

e obiectiv și nu e părere

| SynapseNinja explică (pentru sierra1):

Am înțeles. Acum depinde și de bancă... de calitatea serviciilor, de comisioane și de beneficiile acordate. Sunt bănci care acordă mai multe beneficii decât altă bănci, dacă încasezi veniturile la ei sau care oferă servicii mai calitative decât altele. Dar mersi.

| sierra1 a răspuns (pentru SynapseNinja):

~ TecuceanuBogdan : Sunt bănci...care oferă servicii mai calitative decât altele.~ cam p.acolo sunt toate

ai venituri constante, incasate legal?

| regis a răspuns (pentru sierra1):

Sa stii ca nu e chiar atat de obiectiv. Cel putin doua banci iti echivaleaza avantajele daca faci 3 operatiuni lunar sau daca totalizezi un rulaj minim de 700 ron.

| SynapseNinja explică (pentru sierra1):

Am avut, mai bine zis. Am fost angajat, legal, la un depozit, până acum aproape 3 săptămâni.

| sierra1 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Atunci recitește prima mea intervenție. In rest, toate sunt cam pe același calapod +- unele chestii puțin semnificative

| sierra1 a răspuns (pentru regis):

" regis : dacă totalizezi un rulaj minim de 700 ron" - și atunci de ce să te legi la cap (cu alte bănci) dacă banii îi iei din altă parte? Punând in balanță toate, precis nu ieși mai bine

| regis a răspuns (pentru sierra1):

Eu de exemplu "m-am legat la cap" cu ING pentru ca angajatorii mei lucreaza cu alte banci, unde nu as avea aceleasi avantaje. In plus am 3 credite in derulare cu ING, care oricum presupun rate de peste 700 ron, deci indeplinesc conditiile pentru a fi tratat ca si un client care incaseaza veniturile in cont ING. Si poate nu in ultimul rand, dupa 15 ani de colaborare sunt deja prieten cu cei din agentie.
Iar "legat la cap" inseamna sa dau cate 3 clickuri de doua ori pe luna in homebank, pentru a face un transfer instant.

| sierra1 a răspuns (pentru regis):

~dupa 15 ani de colaborare sunt deja prieten cu cei din agentie~

după cum observăm, tu esti special

| regis a răspuns (pentru sierra1):

Deloc, e absolut firesc. Nu poti sa pastrezi o relație strict profesionala cu cineva cu care timp de 15 ani iti împărtășești planurile de viitor, care iti cunoaste exact veniturile, care îți afla primul problemele financiare, care poate vedea din doua clickuri de unde iti cumperi tigari, cata benzină ai alimentat luna trecută si unde ți-ai facut anul asta concediul.

| sierra1 a răspuns (pentru regis):

Dacă cu bancherii faci așa, ce te faci cu ginecologul?

| regis a răspuns (pentru sierra1):

La ginecolog nu obisnuiesc sa merg, cei de la banca pot confirma asta. happy

| sierra1 a răspuns (pentru regis):

Ok, dar cred că ai prins ideea...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai contează cum se comportă cu tine. BTRL.

| mihai69 a răspuns:

ING, de departe.
Nu recomand deloc Raiff, mi-au scos peri albi și m-au sărăcit cu comisioanele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu imi tin banii la BT. Nu platesc comisioane, comunic destul de usor cu ei. Am avut si credit la ei, sunt multumit.
Inainte sa expire cardul, primesc sms ca noul card a sosit si pot sa il ridic de la ei.

| LPCTSTR a răspuns:

Daca esti student, BRD ofera carduri ISIC [s-ar putea sa iti ofere si alte banci] si ai nenumarate avantaje si beneficii cu cardul ala, plus newsletter-ul cu reduceri.

| IceRope a răspuns:

ING rocks. N-am găsit ceva mai OK pentru persoane fizice.

| RaduRobertRO a răspuns:

Depinde ce ai nevoie, BCR e ok, BT la fel, acum depinde de comisioane si ce tranzactii faci. Utilizezi Revolut, nu... etc. Banca o alegi in functie de nevoile tale, nu de ale altora. Asa ca fa o lista de ce doresti, apoi verifica la banci ce ofera si cand esti pe +, alege banca respectiva.

| Andresso a răspuns:

CeC bank sau banca Transilvania