| Alexandru_Alex_1990_SRJO a întrebat:

Ce credeti ca ar trebui sa faca un tânăr de 16 ani in clasa a 10-a la filologie pasionat de sport si fitness? Aveam in plan sa ma duc la academia de politie dar chiar nu stiu ce sa zic... Stiu ca salariul este bun dar nu ai timp liber, esti destul de stresat si lucrezi de noapte(ceea ce e foarte rau pentru sănătatea și performanțele mele fizice). Acum ma gandesc sa ma fac profesor de sport si sa imi deschid o sala de fitness. Ce salariu are un profesor? Este oare mai bine sa ma fac profesor sau sa raman la ideea de politist? Multumesc mult happy

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poti sa te faci nutritionist, este o profesie de viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca profesor o sa cam faci foamea... salariul minim pe economie, si nu cred ca o sa ai chef sa vezi zilnic elevi plictisiti de viata si scarbiti de scoala...

Sunt sute si sute de politisti care sunt si antrenori in diferite sporturi, sau make-up artiste, stiu politisti care mai lucreaza si la smurd sau canta cu vocea sau la instrumente, confectioneaza chestii faine, ce vreau sa spun e ca meseria asta nu neaparat iti suprima tot timpul liber. altii scriu poezii sau tot felul de carti, deci cumva tot isi gasesc timp pentru pasiunile lor, vacante in strainatate, etc. Asta ca parti bune, evident ca in orice meserie exista si parti neplacute, dar cu totii trecem prin ele de-a lungul vietii...

Si vezi un pic ce statut are un profesor de sport de scoala generala si ce statut are un politist? lasa-i pe imbecilii cu militia lor sa latre pana lesina, gandeste-te cat de mult poti evolua profesional ca profesor, sa faci acelasi lucru zi de zi pana la pensie. merita?
Dar ca politist fiecare zi e diferita, esti un reprezentant al statului, evoluezi, mai primesti un premiu, o gradatie etc,
Participi la parade, ai activitati prin scoli si de ziua politiei etc. Nu ti se pare mai fain?
Cat despre orele de noapte, te vei acomoda, nu-i bai.

Antrenor poti fi si daca esti economist, sudor, pictor, autor sf, sau altele...
Tu deocamdata nici nu esti major, mai ai destul timp sa copilaresti si sa te bucuri de ce iti ofera viata la varsta aceasta, studiaza, citeste cat de mult, implicate in activitati extrascolare.

Vezi ca anual se organizeaza tabere militare pentru elevi, inscrie-te si tu si vezi cu ce se mananca ordinea si disciplina, cine stie, poate fetele se vor arata impresionate :* :* :*
Fa act de prezenta pe la zilele portilor deschise la politie, de ziua politiei, marinei etc. experimenteaza si familiarizeaza-te si cel mai important - nu lasa pe nimeni sa iti spuna ca nu-i bine sau nu poti sau nu nu nu nu... nici macar pe mine, poate vei fi mai fericit profesor decat prin MAI, eu mi-am ales deja cariera, tu inca mai ai atata timp sa te distrezi.

In primul rand devino un om de valoare, destinul si cariera se pot schimba oricand in bine sau in rau, in situatiile dificile vei fi doar tu cu mintea, constiinta si inima ta, restul vin si pleaca.

Multa bafta in orice domeniu ai alege, desi as prefera sa ma legitimezi peste vreo 5 ani decat sa pui zilnic 100 de absente la sport in cine stie ce liceu agricol...

| Alexandru_Alex_1990_SRJO explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult de aceste sfaturi, voi tine cont