| byku a întrebat:

Salutare cine m-ar putea ajuta cu niste idei vreau sa-mi incep o afacere si nu stiu cu ce ar fi bine sa ma descurc in romania.multumesc

8 răspunsuri:
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Niciodata nu trebuie sa furi/imprumuti ideea cuiva daca nu ai macar ganduri de imbunatatire a acesteia. Noi nu te putem sfatui pentru ca nu stim ce suma ai de investit, ce forma juridica vrei, localitatea, numarul de persoane din comunitate sau in tranzit, sa fie productie? sa fie comert? Ideea cu porumbul nu este prea eficienta si nici profitabila cu toate ca "groapa" e un factor cvasi-fix; pentru ca ai nevoie de autorizatii si avize.

| Genuitoarea a răspuns:

Buna,stiu eu un joculet in care investesti doar 6 lei si castigi mult mai mult.Si eu am castigat foarte mult dar important este sa respecti regulile.Prima oara nu am trimis si nici nu am primit banii.dar acum am facut plicurile si dupaia au inceput sa imi vina foarte mult bani. Uite pasii:
PASUL 1: iei 6 coli de hartie si scrii pe fiecare din ele : M-AM ADAUGAT LA LISTA TA, astfel incat cel ce primeste plicul sa te adauge la listele pe care urmeaza sa le posteze si asa adresa ta va aparea pe alte sute si sute multiplicate de forumuri, apoi impaturesti fiecare coala. Acum iei 6 bancnote de 1 leu si pui CATE UNA in FIECARE din cele 6 coli, apoi pui FIECARE coala in CATE UN PLIC si inchizi plicurile. Ar trebui sa ai acum 6 plicuri sigilate, cu numele si adresa ta pe ele, fiecare dintre ele continand o coala de hartie si o bancnota de 1 leu.

Acum trimiti plicurile la urmatoarele adrese:

1) PATCAS IOANA, str. Octavian Goga nr. 11, Oradea, 410221, jud. Bihor

2) AMARIEI STELIAN, str. Profesor Cujba nr. 5B, bl. F1-1, sc. A, ap. 20, Iasi, jud. Iasi, cod postal 7000

3) KOVACS LASZLO str cernei 14 bl E 8 SC A AP.18 BRASOV 500281

4) EDULESCU MARIANA – OP 62, CP 62 - 30, BUCURESTI

5) AXINTE PAUNITA, SAT. CHELES, COMUNA SULITA, JUDETUL BOTOSANI, COD POSTAL: 717370

6) DIACONU LOREDANA,CONSTANTA,STR.ION TAUTU NR.19,COD POSTAL: 900402

PASUL 2: Acum tai din lista pe numarul 1 si muti celelalte adrese cu o pozitie mai sus (6 devine 5, 5 devine 4. Astfel numarul 6 devine liber : completezi cu numele si adresa TA aceasta pozitie.

Trebuie foarte clar sa intelegi ca DACA TE VEI PUNE IN ALTA POZITIE DECIT CEA DE-A 6-a, vei primi cu mult mai putini bani, pentru ca factorul de multiplicare se diminueaza. Pentru a intarii increderea in joc, trebuie SA NU TRISEZI si SA TRIMITI PLICURILE, deoarece altminteri, te excluzi singur din circuit semanind neincrederea.

PASUL 3: Schimba ce doresti dar, pe cat se poate, incearca sa mentii articolul cat mai aproape de original. Acum publica anuntul la cit mai multe forum-uri sau newsgroup-uri. 200 este atat cat iti trebuie dar cu cat publici in mai multe locuri cu atat mai multi bani vei castiga! Nu e nevoie sa scrii din nou tot acest articol; poti sa selectezi textul cu cursorul mouse-ului si sa il copiezi in memoria calculatorului (Copy din meniul Edit); deschizi un fisier gol si inserezi textul ca sa iti adaugi numele in pozitia a 6-a (Edit/ Paste) salvezi fisierul cu extensia .txt. Acum cauti pe Internet newsgroup-uri (forum-uri on-line, message board-uri, site-uri de chat, de discutii) romanesti bineinteles, sau la diverse adrese e-mail pe care le cunosti si publici articolul. Iti sugerez sa treci ca subiect un titlu cat mai atractiv pentru ca acesta il vor vedea cei ce viziteaza aceste site-uri. GATA! Felicitari... Nu ar trebui sa iti ia mai mult de 30 de secunde pentru fiecare newsgroup! TINE MINTE : mai multe newsgroup-uri inseamna mai multi bani! Tot ce trebuie este un minim de 200!

| dreamerlainen a răspuns:

Care este capitalul de care dispui?

| LoOran_1745 a răspuns:

Tu la ce te pricepi? In ce domeniu ti-ar place sa te implici activ? Cati ani ai? Unde ai mai lucrat pana acum?

| LoOran_1745 a răspuns:

Daca ai teren la tara, te apuci de sapat o groapa de vreo 9 mp (3x3m) la o adancime de 1 m. Groapa o "captusesti" cu un perete gros de 0, 5 m de flacoane cu apa sarata inghetata. Pur si simplu iti faci un congelator natural.
Iti ramane spatiu liber cam 4 mp x 1 m adancime = 4 m cubi. In acest spatiu poti depozita aprox. 8. 000 bucati porumb dulce.
Costuri: 8. 000 buc x 1. 000 lei/buc = 8. 000. 000
- preparare si refrigerare = 0
- transport = 2. 000. 000
Total: 10. 000. 000
Daca in perioada decembrie-februarie scoti cantitatea respectiva la vanzare, pentru consum, primesti cel putin 10. 000 lei /buc., respectiv poti castiga 15. 000 - 20. 000 lei/buc. daca deschizi vreun mini-abc la care sa vinzi porumb fiert. Si iarna merge, crede-ma!

Faci tu restul calculelor si vezi cat iti iasa daca vinzi cele 8. 000 bucati la ce preturi doresti tu. Singura smecherie este sa stii cum sa pregatesti produsul pentru congelare pentru a nu se strica. Succes

| IulianDep a răspuns:

Poti incerca sa vinzi produse pentru comision. Eu as incepe ceva mai mare, de genul asta : http://www.depozitdeusi.ro/blog/

Răspuns utilizator avertizat
| byku explică:

Mai fratilor investitia sa fie de 30 de mii de euro vreau sa investesc in cava dar sa nu fie o afacere care o are toata lumea sa nu mearga apoi